| maniacutz2003 a întrebat:

Am un Pitbull în vârstă de 7 ani, si de la un timp de vreme face foarte urat, a încercat sa ma mănânce pe mine si pe sora mea, noi l-am crescut, e prima oară când face așa ceva. Intr-o zi când îl plimbam era foarte agitat si mi- a scăpat si a sfâșiat un maidanez. Nu îl mai țin în casă pentru că este foarte agresiv, îl țin intr-o cușca, îi arunc mâncarea peste gard. Sa il împușc sau să îl mai țin? Nu mai pot pune mana pe el pentru că ma mănâncă, nimeni nu se apropie de el pentru ca face foarte urat.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Du-l la hingheri. Daca face asa nu ai cum sa-l mai schimbi.

| maniacutz2003 explică (pentru darrio2007):

Mai dau bani si la hingheri, mai bine il execut.

| darrio2007 a răspuns (pentru maniacutz2003):

Ai grija cu legea. Că ăstia tin mai mult la animale decat la oameni.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să îl împuști? Doamne...
Dar de unde ai tu pușcă?
Te-ai purtat nemilos cu el, altfel nu se explică comportamentul lui!

| maniacutz2003 explică (pentru floresdemayo):

Daca si eu m-am purtat urat cu el... Da e treaba ta de unde am eu pusca? Daca e turbat ce sa ii fac? Sa il las sa faca victime? Daca intr-o seara sare gardul si mananca o persoana de pe strada, a cui e vina? Mai bine il impusc, poate ca am facut-o deja, dar nu se mai spune.

| floresdemayo a răspuns (pentru maniacutz2003):

Știi ceva? Împușcă-te tu!

| Sn4k3 a răspuns:

Da-i da mancare si nu va mai mananca laughing

| MihaiNicu23 a răspuns:

AR trebui sa te duci la un veterinar cu el, daca veterinarul iti spune ca nu mai poate sa il faca mai calm incearca sa il duci la un adapost, nu sa il impusti, cruzimea impotriva animalelor nu e buna.

| Legion7X a răspuns:

Dacă este periculos încearcă să-i găsești un stăpân care vrea așa ceva sau dacă nu ești nevoit să renunți astfel va reprezenta un pericol și mai mare când va crește.
Gândește-te bine ce faci pitbuli sunt dominanți, căpoși.
Nu aștepta momentul când va mușca pe cineva din familie în timpul creșterii lui deorece va crede că el deține controlul și nu este bine asta dacă nu ai cei face să-l ții sub control.
Dacă ai ajuns să nu te apropii de el nu prea este bine pentru siguranța familiei.

| DaniTDCI a răspuns:

Degeaba il duci la un veterinar in speranta ca il va vindeca, odata si odata tot va reveni la loc si va fi rau.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Cainele se schimba doar daca i-ai facut ceva ori este bonlav. Asa facea si am meu si cu totusi ca m-a muscat l-am legat si dus la veterinar. Si aparent avea niste probleme. Dupa ce s-a vindecat. A revenit la normal. Caini sunt ca oamenii. Cum ii cresti, asa ii ai.

| maniacutz2003 explică (pentru Alexxxxxandraxxx):

Eu l am crescut bine, doar în casă, fără lupte. Mi se pare că are ochi cam rosi, cred ca a turbat. Cum sa il duc la veterinar daca nu îl pot atinge ca ma mănâncă?

| KillaNoFilla a răspuns (pentru maniacutz2003):

Daca se vad venele rosi la ochi nu e problema.
Cheama un veterinar.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns (pentru maniacutz2003):

Cheama un veterinar acasa si spune-i de situatia ta. Sa il tranchilizeze apoi sa il verifice. Pentru ca nu merita sa eutanasiezi cainele cand poate ca el are doar o boala. Incearca cum spun si vezi.

| PowerOfReich a răspuns:

Ar trebui sa consulti mai intai un specialist, apoi sa iei masurile necesare.