| Robertak47 a întrebat:

Am un pui de amstaff de 6 luni!
De abia de 3 zile, vreau sa știu ce vaccinuri mai are de făcut, as vrea o lista va rog mult și dacă știi și prețul acestora.

4 răspunsuri:
| HadesSs a răspuns:

Nu iti trebuie o lista iti trebuie sa te duci la medicul veterinar sa ii faca carnet de sanatate si iti spune el ce si cand trebuie facut. Simplu

| Addrriiaannaaaa a răspuns (pentru HadesSs):

Zice ca il are de 3 zile, daca fostul proprietar nu i-a dat fetei/baiatului carnetul de sanatate al patrupedului veterinarul nu prea stie ce sa faca, also daca nu are carnetul de sanatate al cainelui le mai face inca o data si nu e ok, trebuie sa continue cu celelalte; polivalentul, rabia/jigodia si cele mentionate de mine mai jos.

| Addrriiaannaaaa a răspuns:

Uhmm,fostul stapan nu i-a facut vaccinurile? Ar fi trebuit sa le aiba pe primele 3.
-Deparazitare interna si externa.
-Parvoviroza
-distemper.
ca vaccinuri ar mai trebui sa faca si;
-Vaccinul de heptatita infectioasa.
-Parainfluenza canina.
-Rabie.
Pentru cine schemele de vaccinare se fac in felul urmator;
-la 6 (8) săptămâni se face vaccin împotriva parvovirozei sau împotriva parvovirozei şi a jigodiei.
-la 8 (10) săptămâni se repetă primul vaccin, adică se face încă o dată un vaccin împotriva parvovirozei sau împotriva parvovirozei şi a jigodiei.
-la 10 (12) săptămâni se face vaccinul polivalent, DHPPiL.
-la 12 (14) săptămâni se face rapel la vaccinul polivalent şi se imunizează pentru rabie.
Dar totusi, ca sa fi cu inima impacata intreaba fostul stapan, ca sa nu le mai faca inca o data pe cele 3 mentionate de mine mai sus.