| Mariushgv a întrebat:

Am un pui de capra, e un tap, a fost nascut duminica trecuta, are 3 zile si cand se duce sa suga lapte trebuie sa ii dau eu in gura pentru ca el da sa suga dar nu poate o sa suga, peste cate zile va putea singur?

3 răspunsuri:
| QElenaBoghiu a răspuns:

În primele trei zile, alăptarea cu colostru se face la discreţie, la intervale nu mai mari de 6-8 ore, adică de cel puţin trei - patru ori pe zi. Cantitatea de lapte necesară în următoarele patru zile, până la vârsta de o săptămână, este de 120-240 ml, de trei ori pe zi.

În timpul celei de-a doua săptămâni de viaţă, se va creşte cantitatea administrată la 360 ml, de trei ori pe zi, la un interval de 8 ore. De la această vârstă se va putea calcula aproximativ un litru pentru fiecare ied, de două ori pe zi, până la înţărcare.

După vârsta de două săptămâni, este bine să flămânzim puţin iezii pentru a încuraja consumul fânului şi concentratelor. În acest scop, se va asigura un spaţiu restrâns, unde să aibă acces numai iezii şi unde se vor amplasa jgheaburi pentru fân şi concentrate. Fânul trebuie să fie bogat în frunze iar amestecul de concentrate să fie astfel alcătuit încât să asigure un nivel de 18% proteină brută. Cu cât cantitatea de fân şi concentrate consumată va creşte, se va reduce cantitatea de lapte supt.

Aceste cifre sunt orientative şi pot fi modificate în practică în funcţie de apetitul şi condiţia corporală a iedului. Unii iezi pur şi simplu nu vor să consume atât de mult lapte. Dacă sunt sănătoşi şi nu arată bolnavi, nu avem motive de îngrijorare.

Pe de altă parte, sunt crescători care hrănesc iezii cu lapte atât cât vor ei să consume. Şi acest lucru e obişnuit şi nu este nici o problemă, atâta timp cât nu se produc tulburări digestive în urma supraîncărcării stomacului.

| Mariushgv explică (pentru QElenaBoghiu):

Deci o sa trebuieasca sa ii dau toteu iedului sa suga? El vrea sa suga singur dar mama lui are niste tate foarte marii ca si cum ar fi o vaca plus ca anul trecut a nascut un ied de doua ori mai mare decat cel de acum

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru Mariushgv):

După 2 săptămâni maxim o sa suga singur.