| anonim_4396 a întrebat:

Are cineva acvariu? Ma gandesc sa cumpar, imi plac foarte mult pestisorii guppy, insa nu stiu la ce sa ma astept. Cu igiena, curatarea acvariului nu as avea probleme, in schimb... nu stiu daca se inmultesc cum sa procedez, ca nu vreau sa am inca un acvariu sa ii mut si asa mai departe. Daca imi poate spune cineva cum e "viata cu acvariu" as fi tare recunoscatoare.
Ps. M-am informat despre costuri, am gasit acvarii complet echipate, hrana, decor samd.
Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Inmultirea se face natural, iar daca vrei sa obtii pestisori va trebui sa depui ceva eforturi. Daca nu, lasi natura sa isi urmeze cursul. Insa, fara a muta in alt acvariu, daca vrei sa ii inmultesti, poti lua o maternitate, asa se numeste. Ea se pune in acelasi acvariu, e o solutie ok ca sa nu te chinui cu mutatul. Daca nu vrei, lasi asa cum a spus si Mihai.

Succes!

| mihai69 a răspuns:

Se înmulțesc ei singuri, fără să ai vreo grijă suplimentară. Natura va selecta automat puii care trebuie să trăiască și să crească.

| Paula2018 a răspuns (pentru mihai69):

Nu vreau eu sa ii inmultesc. Doar ca am citit ca cei mari o sa ii manance pe puiuti si de asta ma gandeam daca ar fi ok sau iau numai femele, sau habar n-am.

| mihai69 a răspuns (pentru Paula2018):

Nu-i papă chiar pe toți, mai ales dacă ai plante multe.
Și e aiurea să ții doar femele când de fapt, spre deosebire de oameni, la ei băieții sunt cei mai frumoși.

| Paula2018 a răspuns (pentru mihai69):

laughing very funny. Multumesc!

| Swae a răspuns:

Buna!
Sunt usor de ingrijit si se inmultesc rapid. Ei fac pui vii, nu icre, daca vrei sa supravietuiasca din ei, fara ca tu sa depui efort, asigura-te ca adultii sunt bine hraniti si sunt destule ascunzisuri pentru pui.