| pagliaci a întrebat:

Are cineva Malinois? Cum e ca personalitate, temperament?
Inca o intrebare: pisicile sforaie?

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dacă au probleme respiratorii sau și o simpla raceala, au tendința de a sforăi.

| IoanWild a răspuns:

Trebuie sa ai multa rabdare cu ei. Sunt foarte destepti dar nu sunt caini de familie. Sunt buni ca si caini de paza. Insa cu copii si animale mai mici pot fi agresivi.
Pisicile care sforaie, nu atat de intalnite ca si cainii sforaitori, scot astfel de sunete, de obicei ca urmare a unei obstructii partiale a cailor aeriene superioare. Sunetul cu vibratie joasa, numit si stertor, rezulta de obicei din interferenta unui tesut moale sau a unui lichid cu trecerea lenta a aerului la nivelul narilor sau gatului. Exact ca la oameni, poate fi datorat doar pozitiei si sa fie relativ inofensiv, dar in unele cazuri, sforaitul poate indica o problema medicala.