| Mădă0611 a întrebat:

As vrea cateva pareri si/sau sugestii referitoare la contraceptia reversibila la caini/femele. Am citit acum ca dupa 7-8 ani pot aparea probleme. Eu i-am dat catelusei, la risc, 4 vaccinuri, desi mi s-a spus ca 2 sunt suficiente ca sa scape de "problema" pentru totdeauna, dar daca a reaparut perioada aceea, i-am mai dat 2 vaccinuri, la 2 perioade. Chiar mi se parea dubios ca isi faceau efectul, apoi dupa 6 luni iar era nevoie. Voi ce faceti? Cum faceti? Sterilizarea ar fi indicata, dar e si scumpa, mi-e si mila de ea...

5 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Sterilizarea e cea mai indicata, nu este o operație grea pentru câine si nici nu costa o avere. Cu aceste "vaccinuri" ii faci numai rau, pe parcurs poate cauza cancer. Mai bine o sterilizezi decât să o omori cu buna stiinta

| Mădă0611 explică (pentru Denisa0954):

N-am dus-o niciodata cu masina, si in zona nu stiu sa fie veterinari care se deplaseaza la domiciliu. Si mi-e si ca s-ar putea infecta, ea stand in curte.

| Denisa0954 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu inteleg ce treaba are mersul cu masina si infectarea. Cu ce sa se infecteze? Sa inteleg ca nu ai fost niciodată cu ea la veterinar pentru vaccin si deparazitari? Plus de asta, veterinarul nu poate sa vina sa o sterilizeze acasa

| Mădă0611 explică (pentru Denisa0954):

Niciodata. Vaccinul se poate da acasa, tot acasa i-am dat, pastile iar, dar sterilizarea nu cred, si trebuie s-o duc cu masina. Pentru chestii minore, stiu un veterinar care vine. Apoi, fiind vorba de o operatie si ea stand in curte, nefiind obisnuita cu pansamente, le poate trage si se poate infecta zona.

| Denisa0954 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru vaccin si pastile da, dar trebuie să o sterilizezi. Pana cand se vindeca o tii in casa