Întrebare recomandată | xCeline a întrebat:

As vrea sa imi iau o pisica sa o tin in apartament. Intrebarea e urmatoarea: e greu de intretinut?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

Eu mereu am avut pisica, parerea mea este ca e cel mai "rentabil" animal de apartament. Fata de un hamster, porcusor de guineea la care daca le dai drumul prin casa risti sa-i pierzi, un iepurs pitic roade toate cablurile oricat de bine le izolezi va gasi ceva de ros...pestii sau pasarile numa te uiti la ele, un caine iti face program de scos afara si nu-l intereseaza de canapeaua, pantofii sau pernutele tale, etc.
O pisica o poti lua in brate, te poti juca cu ea, e tot dupa picioarele tale, doarme pe tine. Sunt animale foarte curate, nu miros. cat e pui e jucausa, daca o sterilizezi/castrezi vei vedea ca se mai linisteste.
Dezavantajul ar fi parul, mai ales cand e cald afara lasa mult par, va trebui sa o periezi saptamanal, sa strangi dupa ea mizeria din litiera in fiecare dimineata si seara, sa-i schimbi si speli litiera regulat. Necesita si o pisica niste vaccinuri, dar odata pe an si nu e scump, va trebui sterilizata/castrat, deparazitarea eu poti face chiar tu. Atentie la flori, pune-ti plantele intr-o incapere in care pisica nu are acces decat supravegheata. In rest, daca o lasi singura, ea doarme, e un animal cuminte, afectuos, implica niste responsabilitati dar daca ti la ea nu e greu nimic. Pana la urma doar un animal de plus nu are pretentii.

| xCeline explică (pentru nugasescusernameliber):

Am foarte multe flori... in special orhidee. Exista riscul sa le darame, sa le rupa sau sa faca prin ghiveciul lor? Ideea e ca orhideele nu au pamant in ghiveci e un amestec de scoarta mai mult ma gandesc ca n-ar avea cum sa isi faca nevoile acolo

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru xCeline):

Odata invatata la litiera isi va face nevoile doar acolo. Mie mi-a facut o singura data in camera, si din vina mea, fiindca m-am pus sa dorm, a adormit cu mine si usa la camera era inchisa (litiera o tin in baie), deci saraca "s-a scapat". Dar era puiut, acum stie sa "se ceara", merge la usa si miauna.
Florile le trage pe jos, mai "racaie" si prin pamant si musca/roade din frunze. unele sunt chiar daunatoare pentru ea. Mie mi-a mancat un bonsai! iti dai seama ce rau mi-a parut, dar m-am invatat minte sa nu mai suspend florile pe sus fiindca ajunge unde vrea ea. le-am mutat toate intr-o camera unde pisica nu are acces decat daca o supraveghez.

| LaraClarice a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

Trebuie deparazitata odata la 3 luni?

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru LaraClarice):

Medicul meu veterinar mi-a spus cat e pui ca trebuie odata pe luna, timp de 6 luni, dar numai jumatate de pastila. Apoi din 3 in 3 luni.
Dar pastila aceea eu poti da acasa tu. Eu o zdrobesc si o amestec cu un plic umed si o mananca fara sa stie.

16 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu am un motan la apartament.Nu, nu este greu de intretinut.Doar ca trebuie sa ii iei litiera (in care isi face nevoile)si sa cumperi nisip si mancare in mod regulat.De exemplu al meu mananca un plic Felix pe zi.E categoric mai usor decat un caine, de intretinut.Si ca sa ii faci viata mai frumoasa poti sa ii iei si 2-3 jucarii. Pentru mine nu e greu sa am motan, nici pentru ai mei.

| Rocsid a răspuns:

Nu..trebuie sa ii cumperi o litiera si nisip.
Ca si mancarica poti opta pentru granule si la cateva zile plicuri...
Baie ii faci doar cand e foarte murdara cu sampon special( daca e de oameni o sa ii cada ingrozitor parul)
trebuie sa ii tai unghiile( sunt in cabinete clesti speciali).
Poti sa il rogi pe doctor sa iti arate sau sa te uiti atent cum fac...Eu personal la ale mele pisici le tai unghiile cu o unghiera si le tai doar varful( se vede unde incepe tesutul viu care e roz)
Mai poti sa ii iei o bucata de lemn invelita in sfoara( petshop) in care sa isi ascuta ghearele.
Ar fi indicat sa o perii zilnic ca sa nu lase foarte mult par.
E relativ usor de intretinut.plus ca sunt amuzante, ticaloase si e foaarte relaxant sa stai cu ea cand toarce.
Sa te bucuri de blanoasa!

| Mihai03 a răspuns:

Daca nu ai grija de ea si nu o educi mai bine nu iti cumpara pentru ca doar iti vei bate joc de ea si iti va roade prin casa absolut tot... colega mea de apartament are doua si trebuie sa imi ascund ghetele cablurile, hainele, mancarea... deja e un cosmar

| Ada78 a răspuns:

Eu am avut pisică.Nu e foarte greu de intretinut. Ai nevoie doar de: mancare, patut, litiera, nisip, bol pentru mancare si unul pentru apa, cateva vizite la veterinar si multa rasfatare

| RoIT a răspuns:

Raspunsul este super simplu, ori ce animal implica niste responsabilitati, daca le indeplinesti cu de-a sila, nu cred ca o sa fie atat de usor, daca faci o joaca din a ingriji felina nu va fi atat de greu, tine numai de tine daca-ti asumi responsabilitatiile implicate in ecuatie. Multa bafta.

| Andreeaaadc a răspuns:

Si eu am un pisic de un an si nu mi se pare greu de intretinut. depinde de tine happy

| AlexaMoltez a răspuns:

Orice fiinta e greu de intretinut.

| Mihai_Radulescu_1983 a răspuns:

Nu este greu. Fata de un caine nu trebuie s-o scoti afara de fiecare data :) Sunt cateva chestii de baza totusi, mancarea, nisipul.

Uite un link care te ajuta daca nu ai mai avut pisica: https://www.toateanimalele.ro/......-o-pisica/

| Nam3less a răspuns:

Depinde cat de bine stii sa o întreții, nu e prea greu.

| alexkapitany25 a răspuns:

Nu este atata timp cat nu te plictisesti de ea! ai 3 lucruri de intretinut mereu. : 1. sa ii dai de mancare si apa, 2. sa strangi mizeria facuta de ea,. 3( frecventiv sa te joci cu ea ). funda?

| Mafteirazvan12 a răspuns:

Nu este greu!

| Swati a răspuns:

Eu m-am mutat la bloc si a trebuit să iau si pisica cu mine, nu puteam să o părăsească. Am educat-o de mică să nu-mi facă în casă și m-am avut probleme. Problema e că poate să-ți facă prin casă, așa că încearcă să o înveți pe afară sau iei litiera dar e greu să tot schimbi nispul si mai si miroase. Pisica mea stătea în fața ușii și se ținea până o scoteam afară. O altă problemă ar fi cu părul dacă îi pică, trebuie să cureți mereu după ea. Orice efort faci chiar merită să-ți iei o pisică. Eu dormeam seara cu ea în pat și când îi venea la baie se trezea din patul meu fără să mă deranjeze si se ducea la patul lui sora mea și o musca de față ca să o scoată afară.