| Dgdgc a întrebat:

As vrea sa îmi iau un căințe de talie mica.Dar locuiesc într-un apartament cu doua camere. Poate să-mi explice cineva daca e ok.Si dacă puteți explica și dezavantajele

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai vrea sa ti iei căințe sau pocăințelaughing A, vrei cîine cînelaughing Ala va rupe tot muscă zgîrie mobila cand este singur latră deci nu este bine sa il ti in apartament, daca aveai casă la curte era ok, statea in cusca lui si nu deranja chiar daca este de talie mica, face zgomot noaptea si te trezeste din somn pe tine ca pe tine, dar vecinilor nu le va plăcea.

| mi25 a răspuns:

CristiDinBucuresti vorbeste prosti.
Cunosc doua familii care au caini Bison. Acestia se comporta dupa cum ii inveti. Sunt curati si ascultatori. Dorm in pat cu stapanii lor.
Dezavantajele sunt ca necesita ingrijire permanenta, sa ii plimbi, sa te joci cu ei, sa-i scoti afara pentru necesitatile fiziologice., sa ai grija sa nu manance ce nu este recomandat.
Dar sunt atat de dragastosi si afectuosi.
Daca ai posibilitatea sa faci si cateva ore de dresaj cu un specialist sunt nemaipomenit de placuti.
In functie de cum este invatat, poate sa ramana singur in casa si nu face nimic sau sa se supere si sa planga atunci cand este lasat singur.
Nu conteaza daca ai doua camere numai. Un bison nu este pretentios la spatiu.

| Dgdgc explică (pentru mi25):

Mulțumesc mult

| Eireann a răspuns:

Un caine de talie mica... nu e tot una daca iei schnauzer pitic sau lasha apso, daca iei Scottish terrier sau bichon maltez. Desi toti cainii de mai sus sunt de talie mica eu zic sa te informezi foarte bine asupra rasei si asupra nevoilor specifice. In primul rand e nevoie de dresaj si multa consecventa, multi stapani de caini mici ignora aspectul asta si nu corecteaza la timp comportment agresiv sau hiper-reactiv. Orice caine lasa par si trebuie periat des - zilnic daca se poate. Trebuie scos la plimbare nu doar pentru nevoile fiziologice dar fiindca se plictiseste stand doar in casa, vor sa miroasa in jur, sa cunoasca alti oameni si alti caini, etc. O sa roada cat este mic, cand ii cresc dintii si poate si dupa de plictiseala. De latrat unii sunt mai vocali, altii nu dar se poate corecta prin dresaj - intr-o oarecare masura. Apoi cat timp o sa stea singur? 8 ore pe zi este mult, mai ales daca este un caine foarte atasat de tine - poate sa devolte anxietate de separare si multe comportamente nedorite. Am avut caine de talie mare in apartment, acum am 3 caini mari la casa (in interior dar pot sa iasa in curte). Ai nevoie de mult timp pentru un caine si multa rabdare.

| Goddessss a răspuns:

Ia ti pisică si te ai scăpat