| claudiucalin a întrebat:

As vrea sa imi iau un hamster insa nu stiu mai nimic despre cum sa il ingrijesc, ce sa ii dau sa manance. Dar ceea ce ma framanta mai tare e ca mi-e frica sa nu il iau bolnav de la petshop. Ce varsta ar trebui sa aiba ca sa stiu ca il pot tine cat mai mult? La petshop sunt si animalute mai in varsta, iar din ce am citit hamsterii nu traiesc prea mult. Ce sfaturi imi puteti da?

Răspuns Apreciat de Editori
| GalacticOtter a răspuns:

Buna! Te pot ajuta, in primul rand, nu iti recomand sa îl iei de la pet shop, hamsterii de acolo, in general nu sunt cei mai sănătoși și sunt si cam stresați, si nici nu poti fi sigur de varsta lor. Cumpara de la cineva care creste hamsteri, persoana care îl vinde stie in general varsta (sau varsta aproximativa), si ai mai multa incredere ca animalul e sănătos.
Despre îngrijire, iti pot spune ca hamsterii au nevoie de o cușcă, destul de mare, aici depinde si de rasa si mărimea hamsterului. Hamsterii sunt animale nocturne, noaptea s-ar putea sa faca destul de mult zgomot, nu iti recomand sa îl ții în dormitor sau nici macar in apropierea lui (al meu face galagie de se aude in jumatate de casa, mai ales ca, noaptea se da pe rotita lui, si scartaie)
Hamsterii mananca mâncare de la Pet Shop, mai mananca fructe sau legume, in general asa se hidrateaza, ei nu beau prea multa apa.Si in primele zile, nu cred ca ar fi o idee prea buna sa îl deranjezi...s-ar putea sa muste

1 răspuns:
| biuk097mari a răspuns:

Bună, nu lua din petshop! Ei sunt stresați și găsești hamsteri de cel puțin 1 an, având în vedere că ei traiesc 2-3 ani 4 maxim în cazul sirianului. Dacă cumperi din Pet Shop încurajezi vânzare lor și chinuirea altor animale.
Pentru un hamster pitic este necesară o cușcă de minim 60×40 cm, și o roată plină de minim 18-20 cm, iar pentru un sirian ai nevoie de o cușcă de minim 80×60, și o roată plină de minim 28 de cm. Hamsteri găsești pe olx. Nu cumpăra o cușcă minusculă din petshop de 30×20 cm, tu cum te-ai simți să stai în cușcă aia mică? Și ei sunt suflete!