| Ale7900 a întrebat:

Aș vrea să-mi iau un câine din rasa "Akita inu Japonez", eu stau la casă, iar câinele va sta afară la locul lui special amenajat (un coteț mare cu pături pufoase și jucării). Va putea "trăi" în felul acesta? Menționez că are o curte mare la dispoziție și va fi plimbat în fiecare zi, iar câinele nu va sta legat, doar va sta afară ci nu în casă. Aștept părerile celor care au această rasă și vreau să știu despre comportamentul/stările acestuia când este pui, dar nu numai, răspunsurile vă rog să fie din propria experiență.

1 răspuns:
| CorbulRelu a răspuns:

Va putea trai foarte bine, cat ai o curte mare, o cusca mare si un spatiu in care va putea sa se joace va trai foarte bine, dar ei sunt foarte mari, deci vor avea si de putina racoare, deoarece ei vin din zone mai ploioase, din experienta mea cu china si japonia, va trebui sa ai un loc umbros, si multe jucarii daca nu ai timp sa te joci cu el deoarece ei sunt foarte activi. PS: Daca vrei un caine care sa stea in casa sau la apartament iti recomand Shiba inu, varianta mai mica a Akita inu-lui. Cu placere