| kkkkkkkkkkkkk a întrebat:

As vrea sa-mi iau un catelus...imi si mie cineva o idee de rasa?

Răspuns Câştigător
| ピンク a răspuns:

Daca vrei un catelus de talie mica, iti sugerez rasa Yorkshire. Este foarte scumpic! Daca vrei un catel de talie medie, iti sugerez Visla Maghiara Originala, adica caine de vanatoare pentru ca este curajos si foarte loial. Daca vrei un caine de talie uriasa iti sugerez Terranova sau Collie. Pote te gandesti la Dalmatian dar amintesteti: NICIODATA DALMATIAN pentru ca este neascultator si prea energik. Ei, sper ca te-am ajutat. Funda? big grin

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Rasa mea preferata este Cavalier King Charles Spaniel. Acesti caini sunt ideali pentru viata in apartament, dar si la casa. Dupa parerea mea, sunt unii dintre cei mai afectuosi, devotati, inteligenti si frumosi caini din rasele de talie mica. Nu au o blana foarte lunga (nu trebuie tunsi), asa ca n-o sa fie casa plina de par, nu sunt foarte galagiosi, sunt extrem de ascultatori si nu se uratesc odata cu varsta. Pretul lor variaza intre 200 si 1. 000 de euro. Niste poze http://photobucket.com/images/cavalier%20king%20charles%20spaniel/ (sunt mai multe pagini) si un video cu si despre Cavalier King Charles Spanieli http://www.youtube.com/watch?v=ave3YP77vhU.
Numai bine!

| NimeniCelebru a răspuns:

Shih-tzu:X
Sunt prietenosi, jucausi si inteligenti...
Ii ador:X
Costa destul de mult, dar merita.
Uite niste informatii si poze:
http://www.animale.ro/caini/shih-tzu
http://www.google.ro/......tp?/images
Have a nice day!
Pupici dulci, uli:*:*
Fundita?:o3

| mmary a răspuns:

Bichon Maltese.este o rasa de catelusi pitici foarte jucausi si care se acomodeaza foarte bine fie la casa fie la apartament.sunt ideali atat pentu copii cat si pentru adulti, ca orice catelus lasa par dar foarte putin si sunt si unii dintre cei mai accesibili ca si pret. Uite aici cateva date ca sa iti faci o idee cat mai buna si sa te lamurestihappy
Tara de origine
Italia / Malta
Aptitudini
Caine de companie.
Dimensiuni
Inaltimea la nivelul greabanului este de 21-25 cm pentru masculi si de 20-23 cm pentru femele.
Blana
Maltese are o blana alba, formata din par lung si matasos, fara strat inferior, care este purtata cu o carare de-a lungul spatelui.
Ingrijirea necesara
Necesitatile de ingrijire a acestei rase sunt substantiale, incluzand periere si pieptanat zilnic, si spalarea cu regularitate. Exista solutii speciale pentru a indeparta "petele de lacrimi" atat de inestetice.
In colturile ochilor poate creste par care produce iritatii. Preveniti acest lucru prin indepartarea excesului de par. Acesti caini nu naparlesc; firele de par moarte pot fi indepartate cu o perie dupa pieptanare. Blana trebuie sa fie lunga pana in pamant. Parul de pe ochi este ridicat cu ajutorul unei bentite pentru par. Mentinerea blanii acestor caini in conditii de concurs necesita un effort considerabil. Proprietarii cainilor de concurs le ung parul cu ulei si il intind pe bigudiuri pentru a preveni deteriorarea acestuia.
Caracter
Cainii din aceasta rasa sunt foarte prietenosi, iubitori, jucausi, sociabili, dornici sa invete si sensibili.
Ei se inteleg foarte bine cu copiii si isi formeaza o legatura foarte stransa cu stapanul lor.

Dresaj

Dresajul acestor caini este relativ usor deoarece le place sa fie cu familia lor si se adapteaza foarte bine oricaror circumstante.
Sunt foarte sensibili la cuvintele aspre si nu trebuie dresat niciodata printr-o abordare dura.

Comportament social
Cainilor din aceasta rasa le place sa evite producerea oricaror probleme si de aceea se inteleg foarte bine cu alti caini, cu animalele din gospodarie si cu copiii. De asemenea, nu creeaza probleme musafirilor.
Exercitii
Nu este nevoie sa luati acest caine la plimbari lungi dar, daca va place sa faceti acest lucru, va fi fericit sa va insoteasca.
Sper ca te-am ajutat si orice rasa ar fi sa ai grija de el si sa il iubesti mult!:*

| kkkkkkkkkkkkk explică:

Mersi de raspunsuri

| push2gl a răspuns:

Labrador, husky

| Pufoshenia a răspuns:

Cei mai dragute rase de caini zic ca sunt bishoni
Bishon maltez si Bishon frizer sunt draguti sunt pufosi albi si nu lasa par. Sau un pechinez e mic dragut lasa un pic par uni sunt si cam rautaciosi sper ca te-am ajutat.happy

| AlexandrinaAle333 a răspuns:

-Bichon, Pomerian, Beagle, Mops, Si-tzu, Spitz pitic,
Shar-pei, Caniche, Westie, Yorkshire Terrier, Cocker Spaniel sau Englez daca doresti ceva mic si dragalas(pentru. apartament)
-Samoyed, Husky, Malamut de Alaska si Akita Inu -rasele care rezista cel mai bine la frig, dar care necesita o ingrijire desosebita si atentie.Sunt foarte frumoase.Eu am un Husky si mi se pare cainele perfect, dar fiecare cu preferintele lui.
-Ciobanestii daca doresti un caine frumos, dar si sa asigure paza
-De asemenea tot pentru.paza sunt Rottweiler,
Cane Corso, Doberman, Boxer, Dog Argentinian, Dog de Bordeaux, Saint Bernard.
Collie, Labradorul si Golden Retriever sunt foarte devotati si se inteleg foarte bine cu copiii. happy

| AlLy_4922 a răspuns:

Bichon... uite o imagine este tare dragalas:X:X
http://www.google.ro/......tp?/imgres

| Gabrielle_3626 a răspuns:

Caniche

| aaaaaaa1 a răspuns:

Bichon Frise
daca vrei sa vezi maimulte rase de cani uitete aici : http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/

| alinac a răspuns:

Canish, peckinez, ckoker daca vrei din astia mici si draguti. daca nu.chaw-chaw,pitbull,boxer.

| LetyArob a răspuns:

Eu am un Pudel alb, frumos si foarte jucaus! Este asa de inteligenta...
Sunt rase potrivite...sa stii!

| AshtraysAndHeartbreaks a răspuns:

Cei mai draguti catei sunt pomerienii, shih tzu(leu in traducere-din chineza big grin )si yorkshire terrierlove struck

| nicoletutza_6255 a răspuns:

Pai pichinezii cas foarte draguti.

| Andreutza19 a răspuns:

Iti poti lua un bichon, sunt foarte draguti.