| Anasthasia a întrebat:

As vrea sa vin cu un boxer in Romania, dar ideea este ca nu sunt sigura ce-mi trebuie pentru a intra cu el in tara si sa nu primesc vreo amenda. Am pasaport si carnet de sanatate pentru el. Ce mi-ar mai trebui?

5 răspunsuri:
| Samarra a răspuns:

MICROCIP si vaccin antirabic. Mai multe detalii le afli de la medicul veterinar din apropierea casei tale. Mult succes.

| RedNose a răspuns:

Pai sa ai pe langa lesa si zgarda si o botnita sa nu ai probleme. Boxerul e la categoria caini de paza daca stiu bine si din asta iti va trebui botnita. Daca gasesti, sunt unele din material textil(ex: http://www.comanda-online.ro/fisiere/produse/mare/272493.jpg) alea sunt bune daca al tau caine nu e agresiv...

| westie21 a răspuns (pentru RedNose):

Ba nu. boxerii nu sunt printre rasele periculoase. pentru a le gasi intrati pe site-ul ministerului apararii. alea sunt rasele care olbigatoriu poarta botnita.

| RedNose a răspuns:

Nu vorbesc de alea, zic de boxer ca e la rasele de aparare si chiar stiu pe un vecin care are un boxer, e foarte bland si i-a dat amenda in parc ca nu avea botnita.

| RedNose a răspuns:

"Grupa a II-a: De pază și protecție[modificare]
Câinii utilitari au origini diferite, deși se pare că strămoșii lor sunt în mare parte molossi agresivi, de talie mare. Rasele cunoscute astăzi au fost create de crescători profesioniști prin selecții riguroase, menite să conserve sau să accentueze anumite caracteristici, și au fost utili oamenilor în cele mai variate domenii. În prezent, ei sunt folosiți în special pentru pază și protecție și din ce in ce mai mult în poliție.
Boxer
Bulldog Englez
Bullmastiff
Dobermann
Dog German
Dog Argentinian
Dog de Bordeaux
Landseer
Pinscher
Rottweiler
Schnauzer pitic
Schnauzer uriaș
Terranova
Tosa Inu
Ciobănesc caucazian
Cane Corso
Chow-chow
Tosa Inu"
-sursa http://ro.wikipedia.org/......i_pe_grupe