| Inventator a întrebat:

ATENTIE DAU FUNDA! am o intrebare: acum 2 zile iepuroaica mea si-a facut cuibul pentru fatat si nu la "captusit" cu par, si mai are la dispozitie 7 zile pana fata.Acum ce spuneti pot muta iepuroaica in alta cusca? si daca o voi muta isi va reface cuibul? Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Daca nu este foarte sperioasa,daca se simte in siguranta cand este in preajma ei,cred ca vei reusi mutarea, deoarece trebuie sa o ridici si sa o muti, nu?; inca are timp sa-si aranjeze cuibul si sa-l captuseasca, lucru important este sa nu se streseze prea tare.Dar daca noua cusca are prevazuta si compartimentarea pentru cuibul de fatare(adica un compartiment separat de restul custii, inchis, sa nu aiba lumina zilei decat printr-o gaura de acces confectionata cam la 8-10 cm de la pardoseala)sigur nu va fi nici o problema.Succes

| adishorMS a răspuns:

Nu muta iepurele din cauza stresului unui loc nou poate avorta sau manca puii
lasa natura sa-si urmeze cursul stie ea ce face

| Inventator explică (pentru adishorMS):

Te pricepi cumva la iepuri?