| dragutza98 a întrebat:

Aveti animale de companie? daca da care animal ar fi ideal? plz sa imi raspundeti

Răspuns Câştigător
| DoareaCary a răspuns:

DA am animal de companie. Iar animalul ideal ar fi CAINELE.

10 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna emma12,
Asta depinde de ce iti place tie cel mai mult. Eu am 4 pisici, 2 caini de talie mare si 2 pesti. Pestii sunt pentru cei ce nu vor sa stranga asa mult dupa animale si care vor liniste; pisicile sunt pentru cei carora le place sa fie iubiti si carora le place sa li se arate dragostea; cainii sunt pentru cei carora le plac sa aiba pe cineva devotat lor, pe care se pot baza.
Daca stai intr-un apartament, recomand sa iti iei o pisica sau un caine de talie mica (bichon de ex) pentru ca nu ai atata de umblat dupa ei si poti curata dupa ei mai repede.
Pa, pa

| ovi2002 a răspuns:

Eu am un caine. Cainii sunt cele mai bune animale de casa. Ei sunt mai ales foarte afectuosi, inteligenti si jucausi in acelasi timp. Dresarea necesita mai mult timp, depinde de rasa. Hranirea nu cred ca este o problema daca alegi un caine de talie mica, asa cum am eu. Daca vrei un caine cu blana deasa, ingrijirea trebuie sa fie corspunzatoare. Cainele e cel mai potrivit.
Poti sa alegi si pisica, pot fi pretentioase la mancare, insa ingrijirea necesita extrem de putin timp. Sunt foarte afectioase si blande, unele dintre ele sunt si jucause.
Un alt animal pe care poti sa il ai langa tine este hamsterul. Ingijirea custii si curatarea ei necesita mai mult timp. Te joci si putin cu ei, insa sunt foarte draguti.

| Bogdan19999 a răspuns:

Un peste este ideal

| Nume a răspuns:

Catelul este cel mai bun partener al unui om crede-ma am 2 terreieri mici si bate un caine mai mare ca mine si sunt foarte dragalasi si mancaciosi

| catalineusx a răspuns:

Pai depinde de simpatiile fiecarui iubitor de animale.Mie de exemplu imi plac papagalii si rozatoarele(chinchila).
Parerea mea este ca o chinchila este ideala ca animal de companie fiind usor de intretinut si foarte jucausa. Sper ca te-am ajutat

| sweetcupcake97 a răspuns:

Pisica!

| Tania a răspuns:

Eu am doi motani,mie imi e drag de ei chiar daca uneori ii mai apuca sa sara etc.
Acum depinde unde locuiesti,dar daca stai la bloc eu zic ca merge un animal micut,caienele trebuie sa il scoti mereu afara si astea,iar pisica lasa par.
Cred ca cel mai bine ar fi o pasare ca un papagal, dar e trist ca sta inchis sau pesti, dar sunt plictisitori.

| kristi22 a răspuns:

Eu am avut 4 papagali si sunt foarte draguti(mai ales puii), foarte jucausi si poti sa ii dai drumul prin casa caci nu strica nimic, deci eu zic ca sunt ideali.

| zuzulyna a răspuns:

Da am aminale de companie mai ales pe coco
pai pentru mine aminalul ideal este domnul cat, scooby, coco a si ursuletul meu de la ghiozdan care se numeste ciufi pastor( ciufi vine de la parul lui care ii o cresta iar pastor de la numele unui coleg care vb comtinu) fundita

| alexnickolae a răspuns:

Eulocuiesc la tara si am o multime de animale.Eu zic ca cel mai bine ar fi sa-ti cumperi vreo 3, 4 pesti.Eu am 18 si am un acvariu mare.Sunt foarte frumosi mai ales daca au niste culori diferite.O sa vezi cat de fericit o sa fii cand o sa te uiti la ei... daar iti mai zic un sfat daca iti cumperi pest...sa nu le dai multa mancare. Sper ca te-am ajutat.