| DragosFTW23 a întrebat:

Aveți idee cum aș putea folosi o seringa pe o pisica salbatica fara de a fi zgariat? Continutul din seringa trebuie introdus in gura pisicii, adica pe cale orala.

Răspuns Câştigător
| Vikaa a răspuns:

Apuca pisica de ceafa pana face miau si deschide gura, cand deschide atunci ii dai cu seringa, ai grija sa nu o intepi naiba.

| anonimg a răspuns (pentru Vikaa):

Să nu folosească acul și nu o va înțepa.

Cât despre carne crudă, eu aș interzice-o la animale din pricina că vor apărea problemele la rinichi. (Am uitat cum îi zice la boala care te obligă să-i schimbi sângele. Aceasta apare din pricina cărnii crude.)

| Vikaa a răspuns (pentru anonimg):

Din contra,carnea cruda are un continut ridicat de apa,pe care pisica numa din carnea cruda si-l ia,boabele=cereale,o pisica nu este o erbivora,prin urmare n-are nevoie de cereale,boabele sunt facute din lesuri si resturi de mancare. Te referi la insuficienta renala,care se produce tocmai din faptul ca organismul nu are suficienta apa,multe pisici au facut insuficienta renala de la bobite,cainele are nevoie de carne, ambele specii sunt carnivore, pisica isi extrage apa din carnea cruda si din organe, fa un studiu, ia 2 pisici, una hraneste-o crud si cealalta cu bobite, ai sa vezi diferente majore.

| Liviu a răspuns (pentru Vikaa):

Bai esti de coma "Apuca pisica de ceafa pana face miau" laughingDeci am lesinat

| Vikaa a răspuns (pentru Liviu):

Pai normal, ca daca nu vrea de buna voie sa deschida gura, tu daca stiai dadeai un sfat.

| anonimg a răspuns (pentru Vikaa):

Pisica bea apa, și nu are nevoie de alt aliment pentru a obține apă.
Animalele domestice nu pot fi comparate cu cele sălbatice, chiar dacă ele sunt tot animale. Că mănâncă câte un șoarece, este altceva. Pentru că nu ar trăi mult și nici sănătos dacă o pisică? s-ar hrăni numai cu șoareci. Câinele și pisica nu sunt chiar carnivori; pentru că ei pot mânca și pâine, și alte alimente pe care le consumă omul. Carnea care le-o dăm ar trebui preparată, gătită.

| Vikaa a răspuns (pentru anonimg):

Gresit.
Atat cainele cat si pisica s-au domesticit in timp, bine, doar cainele, pisica este un animal semi-domesticit si prolific, dar sa revenim la oile noastre.Meat is very ok for they, it's really healthy, noua ne dauneaza sanatatii, prin natura noastra am fost facuti fiind frugivori, mai apoi picand in pacat a fost si normal sa fie animale omorate pentru a fi consumate.Mai bine ramanem pe zona de pets,pisica are PH-ul sucului din stomac acid, este destul de sanatoasa carnea pentru ea, decat preparata mai bine te lasi de meserie, daca este preparata isi pierde din nutrienti si e fix apa de ploaie daca nu-i dai, as fi curioasa ce-i dai pisicii tale sa manance.

| anonimg a răspuns (pentru Vikaa):

Eu am avut pisica doar la tara, la curte. Si ii dadeam aceeasi mancare pe care o consumam eu; bineinteles, nu cruditati. Ci mancare gatita.

| Vikaa a răspuns (pentru anonimg):

Cam cati ani a trait?

| anonimg a răspuns (pentru Vikaa):

Nu mai știu, pentru că lucrurile acestea se întâmplau demult în copilărie.

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

La medicul veterinar.

| Vikaa a răspuns (pentru anonimg):

Veterinarul il usuca de bani, motanelul meu a fost otravit ieri si mi+a luat 60 lei,cand ce facuse el puteam si eu sa fac,i-a dat lapte pe gat cu seringa si dupa l-a scuturat pana a vomitat otrava. Dupa mi-a dat mancare bobite royal gastro intestinale,alti bani, desi i-am explicat ca nu mananca boabe, refuza complet, el mananca carne cruda si organe inca de cand l-a intarcat ma-sa, veterinarii din ro sunt slabi pregatiti, foarte putini stiu ceea ce fac, altii termina veterinara si nu stiu care sunt simptomele de otravire la o pisica sau un catel.