| Teodoora a întrebat:

Aveti probleme cu vecinii? HELP TPU!
Pe scurt : m-am mutat de curand in bloc nou...nu sunt curioasa de noii vecini, cine ma saluta :ma saluta, cine nu :sa ii fie de bine! prefer sa nu am treaba cu nimeni. ei, dar se pare ca nu e chiar asa.am probleme cu o cretina. din ce cauza? pentru ca am un catel, de talie mica, de 2 kg 800! este o familie aici de pocaiti, dusi cu pluta.sunt tineri, culmea! sora la pocaita asta, sta la un bloc distanta de al meu. e si normal ca aia vine tot timpul la sora ei(care e vecina cu mine pe scara)! nebuna asta, cand imi vede catelul incepe sa urle:" AJUTOOOR! OARE CE IMI FACE?"ok, i-am zis frumos(atunci catelul era pui cand urla asta, avea de abia 800 g!)ca.catelul meu de abia are cativa dintisori de lapte, si sa nu se speria ca nu are cu CE SA MUSTE! k.alta zi, alt stres! vine nebuna cu barbatuso:si iar urla si ea, de frica incepe sa urle si copilul ei(va dati seama ca ala se speria din cauza ca asta zbiera ca o crizata), si i-am zis sa inceteze! la care incepe si barbatuso sa se ia de mine, sa urle, ca imi arunca cainele in strada! deci, astia se tot leaga de mine, si culmea:nu mi-s vecini! vin doar in vizita la nebuna de sorasa! ok, in alta zi:stau afara, pe iarba, in fata blocului si vine vecinul(cumnatul la nebuna asta)si imi zice, ca nu am voie sa stau pe iarba! si zic eu:cum nu am voie, pentru ca nu sunt flori, e doar iarba! daca as fii in centru, e clar ca e interzis, dar sunt in fata blocului la mine! oriunde am stat si inainte:nu am auzit sa fie interzis sa stea cineva pe iarba! copii se joaca in jurul blocului, calca iarba, florile nu, normal!
bun:alta zi! iar vine nebunul asta jos, si imi zice sa leg cainele ca vrea cumnata lui sa coboare din scara! ok, imi iau catelul si il duc sus!
cand urc sus, aud ca zice asta la cumnatasa:hai coboara ca si-a legat javra!
Pfff, m-am enervat de data asta! am coborat inapoi jos, am dezlegat catelul si am mers la cumnatuso si i-am zis ca eu nu m-am luat de ei, sa isi vada de treaba ca m-am saturat! daca nu le convine ceva, sa se mute la casa, la bloc sa faca in asa fel incat sa accepte vecinii! la care el imi zice ca pe mine nu ma suporta nimeni(culmea, ca nici nu cunosc pe nimeni)ca ii deranjeaza catelul, si ca o sa mi-l arunce in strada! ca o sa imi faca reclamatii la administrator:adica, se vor aduna toti vecinii, sa semneze, probabil, sa mi se interzica sa stau in fata blocului, pe spatiul verde, si... legat de catel!
ok, m-am certat cu el, nu am injurat sau amenintat, dar el ameninta ca imi loveste cainele!
azi am patit la fel:a urlat cumnata lui sa imi leg cainele, ca vai de mine trece regina!
i-am spus ca sunt la mine la bloc, si nu imi leg cainele!
intr-adevar ca catelul fuge la oricine vine spre scara, pentru ca crede ca vine la noi acasa cineva.as incerca sa il invat cumva ca nu are voie sa fuga de langa mine!
oricum, e aiurea! si nu stiu ce sa fac impotriva nebunilor!
cum sa leg un catel mic? si de ce? ca vine o nebuna in vizita la alta nebuna? si parerea mea e ca astia ma hartuiesc.nu a fost zi de cand sunt aici, si ne;"intalnim ", sa nu ma atace verbal! tot timpul imi interzic unde sa stau. mi-a zis sa stau in strada cu cainele! aici nu am parc, unde sa stau cu catelul, si in jur e cam mizerie pe aici...in fata blocului e ok e curat si stau la soare! nu isi face treaba in iarba, nu facem mizerie! care e problema lor? cica se vor lua de mine toti vecinii!
eu va intreb pe voi:ce pot sa imi faca? iar eu cum sa le dau o lectie, sa vada ca nu mi-e frica, si sa nu se mai lege de mine sau de catelul lor!
vreau un sfat repede, pana nu le rup picioarele.am impresia ca la astea in curand le smulg parul din cap, daca chiar nu inceteaza!
am incercat de anul trecut sa evit, dar deja, e prea mult!
ce rezolv oare la politie? nu am martori:sunt vreo 6 oameni impotriva mea. ce as putea sa fac?
astept un raspuns! help!

18 răspunsuri:
| maria999 a răspuns:

Parerea mea este sa nu-i bagi in seama.Adica cu ce scop se iau ei de cainele tau si de tine.Chiar nu-i inteleg.Cred ca doar mor de invidie ca nu isi permit sa-si cumpere si ei unul. Evita-i nu-i baga in sema. Treci pe langa ei ca si cum nici nu ar exista nici nu-i mai saluta.Ce poate sa-ti faca? Adica este treaba ta ce animal de companie ai si unde il plimbi sau unde stai cu ei.Mai ales ca nici nu stau in acelasi bloc cu tine.O sa scapi tu pana la urma de nebuni astia dusi cu pluta.N-au auzit si ei de caini de apartament cu ce doamne iarta-ma ii deranjeza? S-au traiesc pe planeta pocaitiilor?

| ombladon a răspuns:

In locul tau mi-as cumpara un rottwelier sau un amstaffstraight face

| Teodoora explică (pentru ombladon):

laughing) da, chiar am zis si eu:daca aveam un animal fioros, mai ii intelegeam! thinking

| slapnenorocit a răspuns:

Pocaitii astia sunt tare enervanti, probabil e din cauza mentalitatii inguste si limitate. Cred ca cel mai bine ar fi sa ii ignori si sa treci linistita pe langa ei ca si cum nu ar exista (o sa ii enerveze sigur ) si in rest poti sta oriunde, oricand e un spatiu public e dreptul tau.

| Teodoora explică (pentru slapnenorocit):

Asta si fac...dar din pacate, tot se leaga de mine.mersi pentru raspuns happy

| ioanahd1 a răspuns:

Si la mine la bloc is niste bosorogi care fac gura din orice nu avem voie sa facem nimica numa sa stam pe banca ca ei...nu avem voie sa mancam seminte in fata blocului nu avem voie sa urlam sau sa ne jucam nu are nimeni voie sa vina la bloc ca zbiara ei.Si pe mine au urlat de o gramada de ori si pana la urma am incept sa ma comport foarte urat cu ei si sa le comentez(deja nu`i mai suportam) si mi-au zis ca ma zic la parinti si eu le-am zis parintilor de ce le comentez si s`au certat cu ei si de atunci nu mai imi zic nimica
(si eu am caine dar nu mi-au zis nimica de el)
Poti sa le zici la parintii tai sa vorbeasca cu ei si sa te lasa in pace s`au nu ii mai baga in seama lasa-i sa vorbeasca singuri...nu vad ce treaba ar avea ei cu catelul tau daca la nebuna aia ii este frica de elhappy

| Teodoora explică (pentru ioanahd1):

Mersi pentru raspuns.bafta si cu vecinii tai! happy

| Nothinglikeus a răspuns:

Eu sa fiu in locul tau anume as lasa cainele liber si as sta oriunde as vrea. Si cand se iau de tine fate ca nu ii auzi.Sau zile ca ai lucruri mai bune de facut decat sa vorbesti cu ei. Sau, cel mai bine este sa te duci la politie.

| Teodoora explică (pentru Nothinglikeus):

Cred ca asta o sa fac pana la urma.mersi pentru raspuns happy

| deagle22 a răspuns:

Nu cred ca au ce sa iti faca... la mine se plangeau vecini ca ascult muzica prea tare si pana la urma sau invatat sa doarma cu muzica laughing

| Licuriciu_Laura_1991 a răspuns:

Pai ai 5) modalitati:
1)sa incerci sa-l inveti pe cutulache sa nu mai faca in casa, ci pe balcon la pres(P.S Machi al meu face acolo) sau uite:
2)Sa incerci sa-i spui mamei tale si sa discutati cu vecinii despre asta(sunt sigura ca mai multi vor tine cu tine)sau
3)ai putea pur si simplu sa o intrebi ce o deranjeaza la catelul tau mic(ca doar n-o fi vreun pittbul care sa-i manance fusta cu tot cu fundlaughing)
4)sau ai putea sa-l duci pe pufos undeva in apropiere...
5)sau ai putea sa te certi cu ea, s-o injuri si sa pleci linistita...(stiu ca asta nu-i prea bine, dar daca nu te intelegi cu omul!)
SUCCESE!

| Teodoora explică (pentru Licuriciu_Laura_1991):

Pai cam asa fac de un timp, poate o sa ii si dau doua daca mai imi ameninta cainele.catelul meu face in baie si in balcon, nu prea face afara... daca ar face afara in fata blocului, as curata pentru ca nu imi place nici mie sa fie rahat in iarba unde se joaca catelul.in alta parte nu vreau sa il duc laughinge blocul meu, d-aia am luat apartament aici, sa ma folosesc de iarba din fata bloculuilaughing
mersi pentru raspuns!

| Licuriciu_Laura_1991 a răspuns:

Oricum,excrementul cainelu tau este mic(am si eu un bichon havanez-talie mica) si nu se observa+ca este si biodegradabilwinking

| AromadeVanilie a răspuns:

Ce dobitoci! Si eu m-as fi enervat in locul tau daca mi-ar face cainele javra.Da-i dracu de obositi, nu-i baga in seama oh go on.Si daca era un caine mare, gen Pitbull inteleg sa ii fi fost frica, dar asa. pff. oameni nebuni! happy

| Deny200 a răspuns:

Sunt de acord cu Nothing... in plus cine ar putea face rau unei fetite mici, dar mai ales unui catel de 800 de grame? Nimic...fa ce vrei tu, iar, daca nu-i baga in seama, asa va fi totul ok!

| Cookie85 a răspuns:

Hello
Am si eu o bichonica de 2 ani si bineinteles, un vecin care nu o suporta. De fiecare data cand ma vede are ceva de comentat. Am in spatele blocului o gradina cu iarba si pomi, unde ori de cate ori ies apare si el in geam (sta la parter) si incepe sa bombane intruna ca aia nu e gradina de caini si sa plec de acolo si tot felul. Anul trecut in vara a inceput sa strige la sora mea si la verisoara mea care erau iesite in gradina, si sa le injure, sa le faca mucoase si mai stiu eu cum din cauza cainelui, care nu isi face nevoile acolo, care e plimbat in alte parti etc., doar ca in spatele blocului e spatiu inchis si e mult mai sigur pentru alergat happy
Deci de astia tot sunt, nu ai ce face cu ei. Oricum, pe mine daca ma mai sacaie mult o sa chem politia si poate o sa ii convina sa plateasca amenzi
De parca ar fi blocul sau gradina lui, care oricum e proprietatea primariei
Frustrati de astia ce nu suporta nici oameni, nici animale. Si la copiii care se jucau vara in gradina urla in disperare ca pe el il deranjeaza

| Ioan-Cosmin_Clop_1974 a răspuns:

Cred ca cel mai bine este sa ii ignori, intr-adevar greu cu astfel de oameni.Si ca sa vada ca nu ti-e frica de ei(crede-ma pe asta se bazeaza)filmeaza-i de fiecare data si vei avea si probe.Vor innebuni dar vei vedea, cu timpul te vor lasa in pace.Bafta!