| Sarmala a întrebat:

Azi am primit 2 pisici mici si stau in fata ușii si intră când e deschisa. Cum sa ii fac sa nu mai intre si sa nu mai stea in fata ușii?

Răspuns Apreciat de Editori
| armiaso a răspuns:

Pisicile sunt mici si au nevoie de afectiune, de aceea stau acolo si vor sa intre in casa, mai bine doneaza-le daca nu poti avea grija de ele, trebuie sa le cumperi nisip pentru pisici, sa le duci la veterinar pentru vaccinurile obligatorii si sa NU le dai mancare de pisici ieftina si colorata, eventual cauta grupuri de iubitori de psici, vei primi mai multe informatii

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Le iei si le pui in alta parte, dupa ce le iei de n ori, se prinde ca nu e cazul sa faca ce au de gand sa faca. Nu trebuie sa le sufli in dos ca se obisnuiesc asa si devin ei sefii in casa ta, lucru care este penibil, pe langa ca lasa par de te imbolnaveste, miroase urina de te sparge chiar si cu nisipul ala in baie, nu stiu cum stau unii cu pisicile in casa.
Io daca as avea si ar face idiotenii, as inchide-o intr-o camera pana ce invata ca va fi pedepsita daca imi faca casa praf, cum am auzit ca la unii le-a facut mobila praf.

Si daca miauna, dau sonoru` mai incet, pun un microfon inauntru, o boxa afara si rezolvam cand e prea tare, dam la minim..si uite asa sa stie cine-i bossu`.
Sau faci prostii, mai se lasa si cu un post negru in ziua aia, si asa s-a zis ca alternative fasting e fff sanatos, aduca post negru alternativ.
Asta se numeste dresaj.

| CerealaCuOchi a răspuns:

Umm, nu sunt de acord cu tinerea animalelor de companie afara, le poti pierde. Eu zic sa le cumperi o litiera (poti improviza folosind o ladita din lemn/carton). Le pui putin nisip acolo si e cumva in instinctul lor sa faca acolo. Daca nu iti plac pisicile le poti da cuiva care sa aiba grija de ele

| CelMaiCunoscatorDintreUmanoizi a răspuns:

Pune uşturoi şi pisicile e vampiri

| inaaaa a răspuns:

Pai ideea e ca, la fel cum au zis si ceilalți daca nu poți avea grija de ele le donezi. Dar daca vrei sa le pastrezi, uite aici cateva sfaturi:
-eu am tinut-o in balcon(un balcon mare, cam cat o camera, gol), pana s-a obisnuit, si nu a mai plecat.
-pune-le mancare, apa si o litiera intr-un loc unde se vor obișnui să stea.
-la inceput stai cat mai mult cu ele in locul respectiv
-ai grija ca in locul unde sunt apa, mancarea si litiera sa aiba si un loc pentru dormit, de preferat acoperit
Sper că te-am ajutat!☺️