| GiuliaMariaaa a întrebat:

Bună!

Acum un an și ceva am adoptat o țestoasa și acum ceva timp mi-am dat seama că e cam singură. Acum 3 zile i-am luat o altă țestoasa.

Totuși, noua țestoasa nu mănâncă. A mâncat doar când am adus-o un crevete mic, la magazinul de animale mi-au spus că cu asta o hrăneau.

Sunt îngrijorată pentru ea, stă izolată și poate e pentru că e încă destul de speriată. Ce ar trebui să-i fac?

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

Mergi la un veterinar cu ambele testoase, iar pana nu ti se spune ca ambele sunt bine separa-le. Eu iti recomand sa le tii in acvarii separate.
Testoasele sunt oricum animale solitare. Nu sunt sociabile. In general e bine sa nu le pui in acelasi recipient (mai ales daca ai 2 masculi sau daca testoasele tale sunt din specii diferite). In general se poate lasa si cu batai intre ele daca nu se accepta. Folosesc echivalentul uman: in copilarie ele se inteleg si pot parea prietenoase (la magazine mai vezi in acelasi acvariu fiindca sunt mici. Atunci ele se inteleg. De asta nu sunt adulti in acelasi acvariu), insa cand ajung la pubertate (vorbim in echivalent uman, da?) ele incep sa nu mai fie atat de prietenoase. Separa-le (daca a doua e inca mica ii poti lua si un alt recipient, nu musai un acvariu nou (deocamdată) ) si vezi daca isi revine. Pune-i 2 creveti pe uscat (ar trebui sa aiba si uscat si apa) si du-o la ei. Las-o pana marti dimineata. Daca vezi ca tot nu mananca du-o la veterinar. Daca se agraveaza intre timp situatia, mergi, de asemenea, la veterinar imediat. Pune-i apa plata de la sticla (sau apa normala pe care ai tratat-o), aseaz-o astfel incat sa aiba destul de înotat dar si loc uscat si ai grija sa nu stea pe uscat mai mult de 3 ore consecutiv. In principiu ar trebui sa aiba si lumina. Ii poti da mancarea si in apa si pe uscat, sa vezi cum o mananca. Cel putin asta mi-au spus mie sa fac cu testoasa mea. Probabil nu s-au acomodat si nu se accepta. E posibil si sa aiba o problema de sanatate, asadar ar fi bine (din nou) sa le separi. Sper sa se faca bine!

| GiuliaMariaaa explică (pentru isemilia):

Mulțumesc mult!

1 răspuns: