| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am 3 perusi, iar 2 dintre ei au penele cozii puțin murdare. Le-am luat o cădiță speciala pe care am atasat-o la colivie, dar niciunul nu a intrat in ea. Cum ar trebui sa le curăț penele? Mulțumesc.

1 răspuns:
| Damica a răspuns:

Buna,
Încearcă să îi iei in mana și cu cealaltă mână freci ușor vârful codiței între degetele umezite in apa, iar la final tamponezi cu un șervețel uscat.
Daca nu e ok din prima, mai repeți odată procedeul. După ai grija doar sa stea la căldură.