| ElsaElena a întrebat:

am achizitonat recent un carasel negru, si as vrea sa ii mai iau niste tovarasi de suferinta. Intrebarea mea e uramtoarea : Cu ce pesti se poate acomoda? Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Carasii nu sunt pestisori foarte pretentiosi.Am avut si eu, dar au murit pentru ca am in acvariu un Betta destul de agresiv si i-a cam suparat, ca sa zic asa laughing Mie imi plac foarte mult caraseii, mai ales cei portocalii sau cei patati. Se inteleg bine cam cu toti pestii inofensivi.Sa nu iti iei betta! laughing Poti sa iti mai cumperi molly, xipho sau guppy, dar cel putin cate 3, pentru ca nu prea stau singuri. Poti sa iti iei si tetrazona, pesti care imi plac mult.Sunt foarte frumosi

| ElsaElena explică (pentru LarissaMouse):

Bine ca mi-ai spus. si mie imi plac pestii Betta big grin

| Doctorfishadi a răspuns:

Buna!
Depinde foarte mult de spatiul pe care il are si de cati litri are acvariul.
Vad ca esti incepatoare si probabil nu o sa te descurci cu ei.
Daca ai nevoie de ajutor de la cineva in domeniu spune-mi, am ajutat multa lume de pe aici in privinta pestilor!
Pentru inceput ca si sfat, carasul chinezesc prefera temperaturile mai reduse, dar nu sub 20 de grade, insa nici peste 26.
Ai putea sa il tii cu niste zebre, insa exista si inconveniente.
Carasul chinezesc de asemenea este un peste de talie mare, si nu tolereaza acvariile mici.
Cum spuneam, pentru sugestii si sfaturi contacteaza-ma cu incredere:https://www.facebook.com/adrianmarius.marin.3
Daca te hotarasti lasa-mi o cerere de prietenie si un mesaj!
O zi buna,
Adrian!

| ElsaElena explică:

Multumesc big grin