| KinderBeeeib a întrebat:

Am cateva intrebari pentru stapanii de Pitbull\Amstaff.In primul rand, considerati ca sunt greu de ingrijit? As vrea sa stiu mai multe detalii despre ingrijirea lor.In al doilea rand, in caz ca aveti alte animale, a fost greu sa ii faceti sa se inteleaga? In al treilea rand, a fost nevoie sa il duceti la dresat sau v-ati descurcat singuri?
P.s: va rog, nu copiati texte de pe net, as vrea sa stiu strict parerea cunoscatorilor, multumesc anticipat, ofer funda happy.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pitbulli sunt o rasa de caini foarte violenti si extrem de greu de antrenat, find cu personalitati dificile si extrem de periculosi.
Nu recomand un asemenea caine ca animal de companie!
Este una din rasele de caini care este frecvent omorata de politie, pentru ca ataca copii si oamenii, ranindu-i sever, iar daca nu-s opriti la timp, omoara cu violenta pe oricine.

| KinderBeeeib explică (pentru Violleta2022):

Asta este un stereotip! Nu exista nicio rasa de caine care sa se nasca cu instinctul de a ataca oameni.In schimb, daca sunt dresati necorespunzator, pot deveni agresivi.La fel si cu oamenii, nu cred ca se naste nimeni cu gandul sa devina criminal in serie sau ceva.Am specificat ca as vrea sa imi raspunda doar persoane care au experienta in legatura cu aceasta rasa, dar multumesc oricum.