| moonlight2134 a întrebat:

am cumparat azi o pereche de zebre australiene ( mascul si femela ). Nu mai stiu insa care din ele e masculul si care femela, adica una din ele are obrajorii maro si cealalta nu. Deci care e femela? laughing Iar legat de imperechere, ce imi puteti spune despre imperecherea lor? Cand se imperecheaza, au o perioada anume?

Răspuns Câştigător
| klau95 a răspuns:

Masculul are în zona ochilor o pată portocalie, gâtul şi partea de sus al pieptului este acoperit cu dungi albe şi negre, în timp ce femela are doar dunga de culoarea roşie în zona ochilor, dungile de pe gât şi piept lipsesc.
Poi in primul rand cand se obisnuiesc ce-i doi parteneri o sa se imperecheze doar,daca are spatiu mare,si nu sunt stresate(nu sunt tinute in galagie, doar in liniste), si ferestele de frig ca vor muri.
Darr tine minte daca nu ai luat o cusca mare ia-ti acum una ca altfel o sa fie chinuite toata viata simt nevoia de libertate sau poti sa le dai drumu din cand in candhappy se vor baga singure inapoi.