| SEPTIMIA11 a întrebat:

Bună! Am doi catelusi care peste câteva zile fac 3 luni. Sunt bichon bolognese cu havanez, unul alb si unul negru.Azi normal aveam programare pentru al treilea vaccin, dar Nero cel negru de sâmbătă e bolnav, s-a trezit si voma, spuma. L-am dus rapid la veterinarul nostru a zis ca are amigdalita (o fi mancat zăpadă) si in 5 zile de tratament va fi bine.Dar el nu a mâncat deloc, bea apa si o vomita..azi find a patra zi veterinarul (care vine la domiciliu pentru tratament) s-a hotărât să ii faca testul parvoviroza care a iesit aproape pozitiv (a doua linie e putin stearsa).I-a facut tratamentul pentru parvo si perfuzii, urmând maine sa continuam mai departe..Eu nu stiu ce sa cred, va supraviețui, ținând cont ca a mai făcut un tratament pentru amigdalita? Oare celălalt câine se va îmbolnăvi si el? Ce sfaturi imi dati..Nu stiu ce sa cred, sper sa se faca bine, copiii ar fi distrusi.Multumesc

5 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Trebuie tratament de urgență, în caz de parvoviroză, altfel moare.
Câinele sănătos trebuie mutat în altă parte, chiar și testat pentru așa ceva.
Grijă mare cât sunt pui.

| SEPTIMIA11 explică (pentru ancaval):

Bună! doctorul deja a început sa il trateze pentru parvo de ieri cand a iesit testul irelevant, azi a mancat un pic (mâncare specială adusa de veterinar ) dar pe urmă a vomitat..De celălat a zis ca e prea tarziu sa il despart, atata timp cat nu are nimic e ok.ce sanse are cel bolnav? Tinand cont ca e doar slăbit, nu mănâncă si voma cu spumă? Multumesc.e a 5-a zi ca e asa.

| ancaval a răspuns (pentru SEPTIMIA11):

Durerea e mai mare la mine, recent am pierdut un Pitbull de 11 ani, din cauza unei tumori. Prea multe amintiri faine, deci aici e mai greu.
Nici câinele meu nu a mai mâncat, și odată ce refuză mâncarea.....nu e bine. Al meu o avut dezavantajul "bătrânețea", al tău are dezavantajul "tinerețea", e pui, e slăbuț, nu știe nici medicul dacă scapă, dapăi eu, sau tu.
Îl ți în casă? Tu, ca stăpân, în așa momente, poți doar să îi faci viața mai ușoară, să-l ferești de frig, să stea într-un loc curat și restul.....depinde de "noroc".
Când am operat câinele meu, în sala alăturată, îmi aduc aminte că era o tânără cu un pui cu parvoviroză, pe perfuzii. Trăiește, doar că are probleme cu coloana, deci a scăpat de parvoviroză, că despre asta era vorba. Și am văzut câinele, era un pui tare mic, necăjit și a scăpat. Contează și timpul, pe lângă imunitatea lui, dacă primește tratament repede, are șanse mai mari de viață.
Dacă nu vezi rezultate după tratamentul primit, ori spune-i medicului să îl pună pe perfuzii, ori schimbă medicul.
Doamne ajută să fie bine cățelușul.

| SEPTIMIA11 explică (pentru ancaval):

Bună! Si eu am pierdut un amstaf, deci va imaginati cat e de dureros sa il vad bolnav si gândul de al pierde.Amândoi stau in casa, sunt catei care trăiesc in casa.
E mai bine acum, azi a mancat singur, suntem in a 7-a zi, iar doctorul mi-a zis ca a scăpat..acum incepe recuperarea fizică ca e slăbit saracutul.Dar sunt semne bune, e mai vesel, da din coada, ne linge cand mergem la el.I-am oferit multa iubire si am stat tot langa el, cred ca asta l-a ajutat mult sa lupte impotriva acestei crunte bolii.
O sa revin cu mesaj, despre starea lui..Fratele lui e bine, va face al treilea vaccin pentru parvo in curând..Se pare ca are imunitate mai bună ca nu a luat virusul de la el.O zi bună!

| ancaval a răspuns (pentru SEPTIMIA11):

Mă bucur că e bine cățelușul.
Sănătate!