| Iuly4Sad7 a întrebat:

Buna,am gasit 3 catei cu varsta de aproximativ 2 luni, a caror mama o hranesc de o perioada 6 luni si pe care o vad mai rar.A nascut 6 catei dintre care 3 au murit, iar ceilalti 3 i-am luat cu mine,problema e ca,unul dintre ei,este slab si nu vrea sa manance,nici sa bea, iar altul, este mai grasut decat ceilalti 2 si la fel,nu vrea sa manance sau sa bea, in schimb doarme incontinuu, ce as putea sa fac? Cu ce as putea sa ii hranesc? Ar trebui sa ii duc la veterinar? Nu prea imi permit un control plus tratament in caz de ceva

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E posibil să fi făcut toți paraziți/viermi intestinali, mai ales dacă au băut din același bol cu apă. sad
Simptomele sunt balonare, voma, diaree, pierderea apetitului etc
Poate că au dureri de burtică. Cățelușii dacă nu ii deparazitezi intern (să știi că prețul nu e deloc mare) pot muri.
Du-i la veterinar, va găsi el o soluție ca să-i ajute, îi spui adevărul. Poate găsești un medic mai milos. Spui că i-ai găsit și vrei să-i ajuți din milă. Spune-i că NU sunt deparazitați. Pe urmă, poate reusesti să strângi niște bănuți, pentru a-i vaccina. Schema de vaccinare ar fi cam așa:
La 6-7 săptămâni (vaccinul împotriva parvovirozei și coronei)
La 8-9 săptămâni (vaccinul împotriva hepatitei, jigodiei, leptospirozei, adenovirozei)
Iar la 12 săptămâni se face vaccinul împotriva rabiei (turbării).

Sper să fie sănătosi si să te bucuri cât mai mult de ei!

8 răspunsuri:
| crud a răspuns:

Ai putea vorbi cu veterinarul, sa ii explici cu exactitate situatia, inclusiv faptul ca nu ai putea achita consultatia si sa-l intrebi daca ar fi de acord sa vada, totusi catelusii. Sunt destui medici veterinari care ajuta animalutele pentru ca le iubesc. Merita incercat.

| floresdemayo a răspuns (pentru crud):

De ce ți-ai fi ales nickname-ul "crud" când ești atât de inimos? happy

| Iuly4Sad7 explică (pentru crud):

Multumesc

| Iuly4Sad7 explică (pentru floresdemayo):

Nu inteleg ce vedeti dumneavoastra a fi "crud" la nickname-ul meu

| floresdemayo a răspuns (pentru Iuly4Sad7):

Întrebarea a fost pusă userului @crud, nu ție, care ti-a oferit de asemenea, un răspuns mai sus. Te pup.winking

| Iuly4Sad7 explică (pentru floresdemayo):

Am observat asta dupa ce am raspuns, imi cer scuze?

| crud a răspuns (pentru floresdemayo):

... ar putea insemna "verde", "necopt", nu-i asa?

| floresdemayo a răspuns (pentru crud):

Da, e interpretabil.
Las' că e mai bine să fii considerat neîndurător/nemilos, decât să fii considerat... 'necopt'.winking