| tudormircea a întrebat:

Buna!
Am gasit o pisica pe strada si as vrea sa o iau acasa. Statea ghemuita undeva sub o masina. Nu am reusit sa o fac sa vina la mine sa vad daca e ranita sau ceva. Maine cand trec prin aceeasi zona as vrea sao prind si sa o iau acasa, afara fiind si foarte frig. Dar ce sa-i fac ca sa o prind? Nici nu vrea sa se apropie de mine, chiar daca am incercat si cu mancare.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Dacă tot ești atât de înnebunit în a face binefaceri necuvântătoarelor, propun să mergi la un adăpost de animale unde condițiile în care ele locuiesc sunt precare și să îți iei de acolo, pe alese, ce suflețel blănos dorești.

Nu mai încerca să prinzi un animal, chiar dacă ți-e milă și vrei să îl iei în grijă. Sunt foarte multe animale care sunt chinuite și care trăiesc în niște condiții foarte rele. Și pui și adulte. Poți alege dintre cele rămase mai la îndemână. Cele speriate au fost chinuite și în general nu se atașează decât greu și rar se întâmplă să reușești să determini o pisică să vină de bună voie spre tine. Pisicile sunt independente. Cu un cățel ar fi mai ușor, dar munca este mai mare și atenția trebuie acordată la un alt nivel.

Sunt grupuri online care se ocupă de adopția animalelor. Ai putea să îți alegi de acolo, fie de rasă, fie de câmp, maidaneze, vaccinate, deparazitate sau bolnăvioare care au nevoie de afecțiune, adăpost și joacă. Poți salva un suflet și fără să stai planton în a prinde o mâță care are o personalitate puternică sau care nu vrea să vină la tine pentru că a fost lovită și tratată rău de către copiii de la bloc sau de către alți oameni.

Sau gândește-te că poate acel mâț pe care voiai să îl iei acasă, are stăpân, doar că stăpânul o mai lasă pe afară. Sunt tot felul de situații. Nu te opri la un refuz și caută în altă parte. Apreciez că ai suflet bun și vrei să dai o șansă la o viață mai bună unei viețuitoare.

La un adăpost de animale le poți vedea, pe îndelete și poți petrece un pic de timp în a le analiza sau în a te hotărî pe care să o alegi. Animalele simt omul. Poate una dintre pisici te va alege și va incerca să dea cu lăbuțele în gratii, ca să îți atragă atenția și să o iei de suflet acasă.

Rămâne să te gândești. Bine cu forța nu se poate face. Iar rău cu forța nu produce decât rău și nu merită și nici nu îmbunătățește specia umană, ba dimpotrivă.

Cu drag?