| AdytzuDark a întrebat:

Am gasit zilele astea un iepure pe camp( cred ca a fost abandonat de mama sa) cam cat palma de mare dar micutul este asa de speriat incat nu papă si nu bea nimic din ce ii dau si tremura incontinuu.Cum l-as putea obisnui cu prezenta mea? Si va rog niste sfaturi in legatura cu ce adapost sa ii iau, si mancarea pe care o consuma. Multumesc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Atim a răspuns:

De regula iepurii de camp isi lasa puii singuri pe durata zilei, vin la ei doar cat sa ii hrănească pentru a nu atrage prădători in locul unde sunt puii. E foarte posibil ca puiul sa nu fi fost abandonat. Sa nu ii dai lapte de vaca sau capra sau de la alte animale mari, la farmacia veterinara ar trebui sa aiba lapte praf.

3 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

Mergi cu el la medicul veterinar.Doctorul iti va spune ce varsta are si cu ce sa-l hranesti, fiind asa mic, îi va prinde bine un consult.

| Fabulistul a răspuns:

Hraneste-l lapte cu pipeta de vreo 4-5 ori pe zi pana se obisnuieste cu mancare solida incepe cu varza. Si semintele de dovleac o sa-i faca bine cand e mai marisor. Mananca legume in general nu conteaza ca e iepure de camp.