| Ammnaaa a întrebat:

Am luat decizia sa imi duc pisicuta la veterinar pentru a o steriliza. Am luat-o acasa dupa cateva ore. A fost ametita, a facut la litiera si a baut putina apa, ieri a dormit toata ziua. Astazi dimineata s-a trezit, a facut din nou la litiera, s-a plimbat putin prin casa, a plans putin si apoi s-a pus la somn din nou. Nu prea vrea sa manance si sunt putin ingrijorata. A dormit toata noaptea si chiar este foarte cuminte si linistita. Ma ingrijoreaza de ce este asa cuminte, nu plange des... Operatia arata ok. Pisicutele voastre cum au reactionat dupa sterilizare? Cateva sfaturi pentru mine, va rog? big grin
O zi frumoasa

Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Vreo 3-4 zile va fi obosita, molesita, nu prea o va interesa mancarea deci incearca sa-i dai ceva cat mai bun si tentant - un plic umed mai scump, las-o sa se odihneasca. Eu am primit de la veterinar dupa operatie niste pastilute - un fel de antibiotice pentru. pisici sa-i dau 3 zile sa nu o doara. Dar stai linistita ca isi va reveni, este normal comportamentul ei. Bine ca face la litiera, a mea era asa ametita ca "scapa pe ea".

| Ammnaaa explică (pentru nugasescusernameliber):

Multumesc mult! A reusit sa manance destul de bine, nu prea se misca mult si tot vrea sa se linga in acel loc. Operatia arata ok, nu o las sa umble acolo, dar are o umflatura micuta. E in regula?

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru Ammnaaa):

Si a mea tot vroia sa umble acolo, aveam grija sa nu o las. Avea si umflaturi, bubite, etc. E in regula, doar si un om dupa ce se rade stii ca apar mici iritatii dar nu se moare din asta. Stai linistita, e totusi o operatie si are nevoie de timp sa-si revina, dar va fi bine.

6 răspunsuri:
| Andreea213 a răspuns:

Este normal. Cateva zile va fi asa, dar isi va reveni.

| Moniqqque a răspuns:

Buna!
Comportamentul pisicii tale este normal, nu ar trebui să te îngrijoreze. Era de așteptat ca sterilizarea să aibă consecințe.
Pisica ta va avea o activitate mult mai redusă, va lenevi mai mult și, probabil, va lua și în greutate.
Alte informații poți găsi aici: http://pisicata.ro/recuperarea-dupa-operatia-de-sterilizare-a-pisicii
Peace!

| Ammnaaa explică (pentru Moniqqque):

Multumesc pentru raspuns, Monique! big grin

| Ammnaaa explică:

M-ar încuraja mai multe raspunsuri sad