| Aixela359 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul unor persoane ce au caini si stiu cum e. Locuiesc intr-un apartament de 75mp (3 camere) si as vrea sa-mi iau un Golden Retriever (e una din rasele mele preferate). Am scotocit internetul in lung si-n lat, am aflat mai tot ce e posibil despre aceasta rasa, insa nu ce-mi trebuie.
Asa ca va intreb pe voi: Ati avut un Golden? Poate el duce o viata fericita, nu chinuita, intr-un apartament? Din ce am citit eu am inteles ca da, daca este dus suficient afara, sa-si consume energia. Este adevarat? Daca da, de cate ore are mai exact nevoie pe zi? Sau ce implica obosirea lui? Daca nu, stiti vreun caine de talie medie/mare ce ar trai fericit fara o curte la dispozitie toata ziua?
In plus, mi-ar fi de folos mai multe sfaturi despre ingrijirea acestei rase. Ce ar trebui eu sa-i asigur pentru un trai bun? Aceste informatii mi-ar fi foarte tare de folos pentru a-mi da seama daca pot cu adevarat sa intretin un caine, din moment ce nu sunt inca hotarata.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea duce o viata frumoasa in apartament, dupa ce am citit pe internet, de la un stapan care era salvamont, spunea clar, ca, cu antrenament foarte mult a dresat-o incat sa nu rontaie/rupa si tot ce face un caine, mobila, pantofii si etc, lucruri bune, dar cu foarte multe ore de dresaj, antrenament. Iar ca sa isi piarda din energie, nu trebuia doar sa o/il plimbe/i, pentru ca se simtea ca nu vrea, deci trebuia sa te joci cu ea, cu jucari prin parc, aer liber macar jumatate de ora pe zi, deci parerea mea pentru cine nu are timp este sa nu isi ia. Daca are un timp normal, poate sa cumpere asa ceva si sa aiba mare grija. Nu ii trebuie mancare foarte multa, dar sa fie de calitate.

2 răspunsuri:
| Clausd10 a răspuns:

Parerea mea este sa te limitezi la o rasa mica! Golden Retriever este pentru fugareala, pentru curte, trebuie sa isi consume energia. Si oricata dragoste au pentru stapani, au tendinta sa si-o manifeste liber, uneori de neinteles de catre stapani!

| HeLps a răspuns:

Nu pot sa spun ca am experienta cu acest caine dar o vecina are un golden retriever destul de tanar ( are multa energie ) si pare sa duca o viata buna, il scoate de 3-4 ori afara, iar apartamentul e de 2 camera, deci cred ca 3 sunt in de ajuns