| madalicious a întrebat:

Am niste intrebari care staruie in mintea mea si ma enerveaza cumplit, cand ma tot contrazic cu fratele meu. Este tot in legatura cu catelusul meu. Eu la inceput am zis ca e ciobanesc german, dar, se pare ca nu este. El zice ca este corcitura de rottweiler, sau chiar rottweiler. Si vreau sa va intreb pe cei care aveti rottweiler crescut de mic, daca arata cam la fel ca asta catelul vostru, sau daca ati vazut asa catel, de rasa rottweiler, cu alb pe piept si la labute.
Poze: http://i50.tinypic.com/2i88zk7.jpg
http://i47.tinypic.com/flgbyr.jpg. Si as vrea sa stiu, fiind asa mic cam cate saptamani/luni, credeti ca are?

Si inca o intrebare. Catelul, dupa ce mananca face moale si de multe ori.Cred ca are diaree, dar a si vomitat alaltaieri, asa ca as vrea sa-mi spuneti ce sa-i dau ca sa-i treaca diareea?

Dau funda celui care-mi raspunde concret si la toate intrebarile! Multumesc celor ce raspund. :-*

P. S. Il am de 4 zile nu mult.

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

90% e metis de rottweiler.

Mancare : Purina Pro Plan, Orijen, Acana, Hills, Royal Canin, Eukanuba. Mergi pe una din marcile astea.
Cea mai ieftina din astea ar fi Acana.
Sunt boabe superpremium! Ceea ce trebuie saºi si dai unui animal de companie, mai ales ca sta cu tine in casa.

Daca face kka moale incearca sa-i dai putin orez fiert ( mai tare ), si din jumatate in jumatate de ora zeama de orez racita ( adica zeama de la orezul pe care l-ai fiert - asta in caz ca mai vomita ).

Da-i din cand in cand iaurt - ii regleaza tractul intestinal ( nu mult 2-3 linguri la inceput ca nu-i obisnuit. Nu-i introduce in alimentatie mai mult de un ingredient pe saptamana ).

Nu-i da LAPTE! Multi caini fac diaree de la EL!

Poti sa-i dai ficat de pui fiert, piept de pui fiert, legume fierte - FARA SARE Fierte, fara condimente, doar cu putin ulei de Masline!

Dupa cum arata eu zic ca are undeva la 1 luna si jumate - maxim
Mergi cu el la veterinar cat mai repede pentru un control si pentru a fixa data vacinarilor.
La 1 luna jumate are primul vaccin! Nu uita de el, e important.
Si FOARTE important : NUºl scoate afara pana la 3 LUNI! Cand termini schema de 3 vaccine. ( parvo si polivalent ). Nu cred ca vrei sa vezi cum ar fi o parvoviroza la o luna jumate sau doua...

Protejeaza-l cat mai mult ca e micut.
PS : E foarte scump! Ce nume iºai pus? happy

9 răspunsuri:
| Lorelai a răspuns:

Nu e rottweiler rasa pura. Poate e corcitura cu rottweiler.

| covexrobu a răspuns:

De semanat seamana cu rottweilerul dar probabil este un metis de rottweiler ( metis inseamna corcitura).

| AidaAmaranta a răspuns:

Buna!
Eu am avut un Rottweiler la fratele lui tata. Sincer la bunici am Ciobanesc German, sa stii ca seamna un pic cu Rottweileru dar nu este deoarece el nu arata chiar asa intr-adevar este ceva corcitura, pentru ca nu este rasa pura!
Desi seamana!happy

| danielacs a răspuns:

Din pacate nu ma pricep la rase de caini, dar sa stii ca ai un caine foarte foarte dragut kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii o corcitura de rottweiler sigur, nu are mai mult de o luna si 1 saptamana. Daca face kka moale dai niste orez fiert sau mei la veterinar si ii spui sa iti de-a ceva pentru catel sa nu uiti sa ii dai vaccinu la 1 luna juma ii cel mai imp si sa te fixezi la o singura marca de mancare nu la mai multe dupa 3 luni poti sa ii schimbi marca de mamcare sa nu ii dai oase de pui pana la 7 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o corcitura de rottweiler deoarece am si eu unul la fel si un medic veterinar mi-a spus ca e corcitura adica jumatate, jumatate

| TabooR a răspuns:

Nu este nici ciobanesc german nici rottweiler este un caine ciobanesc ciobanesc adica deala care se duc ciobani cu el pe camp cu oi ma rog... si cu diareea nu-i dai nimic schimbai alimentatia, si cred ca are 2 saptamani big grin

| badea_3848 a răspuns:

Este corcitura de rot... am si eu unu la fel de o luna juma-2.