| anonim_4396 a întrebat:

Am o cățelusă (bichon havanez) care are 6 luni si cand am cumpărat-o(avea 6 saptamani) efectiv arăta super diferit, la blana avea alb, negru si un fel de maro pe fața iar acum acel negru super intens a devenit un fel gri inchis cam urâțel, in unele parti un gri deschis de parca este bătrână si alb. De ce s-a schimbat culoarea blănii atat de mult? Pana acum am tuns-o o data, oare din cauza asta? O prietena mi-a spus ca poate e posibil sa i se fi deschis asa blana din cauza soarelui și a anotimpului. Va rog spuneti-mi de ce si cum pot sa fac sa arate cum arata si cand era pui(cand am cumpărat-o).

1 răspuns:
| Miuletz a răspuns:

Am avut bichoni havanezi cam 2 ani (si oarecum o mini crescatorie ca a facut cate 6 pui de 2 ori si i-am vandut) si cand sunt mici puii sunt mai negri cu gri si putin alb, si cand cresc se fac albi cu putin gri pe la urechi (si poate pe la coada). Asa a fost si cateaua si puiul pe care l-am pastrat (dar el e si putin roscat catre coada). O sa se tot mai albeasca. Nu are legatura cu soarele sau cu tunsul, asa cum si noua ni se schimba culoarea ochiilor cand suntem mici asa li se schimba si lor culoarea blanii. Blana lor de acum este ca un puf pe care il schimba cand cresc, cand o sa ajunga catre 1 ani (de la 8-9 luni incolo) o sa fie alb sau un gri FOARTE deschis cu gri la urechi.