| Sabiina a întrebat:

Am o catelusa labrador de 4 luni pe care o tin la bunici si i-am facut ca un fel de tarc in care sta noapte si o parte din zi, dar mereu schiauna cand o pun acolo. Mai ales noaptea si trezeste toti vecinii. Liber nu as lasa-o pentru ca rupe flori din gradina, dar mi-e teama sa nu o fure cineva ( se poate sari gardul destul de usor ). Si sta de 2 luni la bunici, sa nu se fi acomodat inca? Si mai am o problema cu ea: nu pot sa o plimb prin locuri mai aglomerate (cum ar fi centrul) pentru ca se opreste la fiecare om de pe strada sa se joace cu el si vrea sa mearga dupa el cand se indeparteaza. E prea prietenoasa. La fel e si cu alti catei. Cum sa o dezvat de asta? Cum sa o invat sa latre la strainii care intra in curte? Multumesc anticipat, funda.

13 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Labradorul este printre cel mai prietenos caine, probabil, tu cand l-ai luat nu ai stiut nimic de rasa. El nu e caine de paza, nu are cum sa latre la straini.
Cand iesi cu ea in oras, iesi doar in lesa cu ea si incepe cu ea predresajul.
Uite aici tot ce trebuie sa invete catelusa ta:
http://www.petman.ro/articole/dresaj+can...ii+de+baza
https://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY
https://www.youtube.com/watch?v=_-gEC8muugI
https://www.youtube.com/watch?v=dvnO1uJxlk0
https://www.youtube.com/watch?v=SVtX9hmvxiU
https://www.youtube.com/watch?v=y7P548puAF4
https://www.youtube.com/watch?v=ymYRFOk2Hfk
De acum in colo joaca-te,dai sa manance si stai cu ea doar in tarc,acolo sa inteleaga ca nu sta fiindca e pedepsita acolo,ci ca acolo este locul ei. Cand e eliberata, o eliberezi doar cand sta linistita si nu chelalaie sau se agita, ca el stie ca daca latra sau chelalaie atunci e eliberat si de aia o sa latre cat sta in tarc. Deocamdata, e mica, dar trebuie sa ai rabdare cu ea si sa te abti sa o mai lasi libera mai ales atunci cand plange.
Succes!

| Sabiina explică (pentru RedNose):

Stiam ca e prietenos, de aia l-am si luat, dar nu ma gandeam ca e chiar atat de prietenos cat sa vrea sa mearga si sa se joace cu oameni straini. Cat despre paza, credeam ca orice caine, indiferent de rasa, isi apara stapanii macar printr-un latrat la oamenii straini. Acum nu stiu daca o sa invete sa faca asta cand o sa mai creasca sau daca o sa fie asa mereu. Mereu o scot cu lesa cand ies in oras si am invatat-o comanda sezi si am invatat-o sa se abtina sa manance atunci cand pun ceva de mancare pe jos pentru ca e hapsana si inainte cand ii dadeam bolul cu mancare nici nu apucam sa-l las jos ca sarea pe el si il rasturna. Nu, in niciun caz nu o eliberez atunci cand plange. Doar cand e cuminte. Multumesc de sfaturi si link-uri happy

| RedNose a răspuns (pentru Sabiina):

Nu orice caine apara stapanul. Eu zic totusi sa-l lasi asa ca poate va latra el si la straini sau daca latra mangai-o,zi bravo,incurajeaz-o. Am auzit si de labradori agresivi,dar mi-e greu sa cred ca era rasa pura. Intai,cainele trebuie in locuri linistite sa execute comenzile perfect,in special stimularea atentiei,dupa, treci in locuri cu diferiti stimuli: galagie, masini, aglomeratie. Asa sigur o sa-ti raspunda. Labradorul e un caine foarte usor de dresat, dar oricum trebuie sa ai rabdare. Daca nu va fi invatat de acum sa vina orice ar face la chemearea ta, mai tarziu o sa alergi prin parc dupa el daca il lasi liber si nu e in tarc.

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!

Dacă știi pe cineva care se pricepe in dresaj l-ai putea ruga să te ajute cu un sfat.

O zi frumoasă! happy

| Liiiax99 a răspuns:

Sa ti cainele intr-un tarc, nu e o idee buna, nu e gaina sau... alt animal...fa-i o cusca pe dimensiunea ei.
In primul rand, daca schiauna cand o pui acolo, inseamna ca nu vrea sa o lasi singura, nu ii place acolo.
In al doilea rand, daca e invatata de mica sa fie prietenoasa etc, asa va fi pana va. da coltul. Daca e sa o dresezi, invata niste trucuri pe google, chestii de dresaj si fa asta in fiecare zi cu ea.
Si nu e bine sa inveti un caine sau o pisica sa fie rea si sa latre lumea, pentru ca pe viitor s-ar putea sa muste lumea sau sa se bata cu ceilalti caini sau...sa inceapa sa nu te mai asculte si apoi o sa ai necazuri.

| Sabiina explică (pentru Liiiax99):

M-am gandit ca e bine sa o las acolo unde are si cusca si jucarii decat sa o las libera si sa risc sa o fure cineva. Nu schiauna chiar mereu, dar cel mai mult de pe la 5 dimineata cand se trezeste incepe. Si o am deja de ceva timp, ar fi trebuit sa se obisnuiasca. Deja am invatat-o comanda sezi si ma asteptam la cat e de prietenoasa ca oricine ii da comanda, ea sa execute, dar nu. Doar pe mine ma asculta. Si asta imi mai da sperante ca poate cand va mai creste nu va mai fi cum e acum laughing Nu vreau sa o fac rea, vreau doar sa o fac sa stie cine ii sunt stapanii si sa nu se joace cu toata lumea pentru ca e periculos si asta. Daca o sa incerce cineva sa o fure ea nu o sa se impotriveasca. Mai mult de asta imi e.

| Liiiax99 a răspuns (pentru Sabiina):

E mai greu acum ca sunt "mici" dar cand o sa creasca o sa se mai schimbe.

| MariusBoy2013 a răspuns:

1.Normal ca face urat daca labradorul nu e caine de tinut in cusca.
2.Rupe flori pentru ca asa e firea lui, e un caine prietenos si jucaus.
3.Cand il scoti prin oras il scoti cu o lesa si ce sa faci cu el in centru cand caini se plimba prin parc unde probabil sunt alti caini cu are ar putea sa se joace.

| Sabiina explică (pentru MariusBoy2013):

1. Nu e o cusca, e un tarc. Fa diferenta. Nu sta legat sau mai stiu eu ce.
2. Stiu si eu asta, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-l las sa-mi faca gradina ferfenita doar pentru ca asa e firea lui.
3. Normal ca il scot cu lesa si ca il duc si in parc, dar la fel ca in centru sunt multi oameni si are aceeasi reactie. Si nu il las sa se joace cu caini vagabonzi sa ia purici de la ei.

| MariusBoy2013 a răspuns:

AA scuze.
Daca vrei sa il inveti sa latre la straini cheama un prieten si pune-l sa se comporte urat cu catelul dar sa nu exagereze e un caine prietenos...

| Betyskumpik a răspuns:

Si eu am un golden retriever si i-am facut si eu tarc acum o luna cred si are 6 luni nu este prea maare. si el latra in tarc dar nu am ce sa ii fac nu il mai scoate la plimbare pentru ca : 1 din iarba poate sa ia imediat capuse.( mi s-a intamplat)
2.asa o sa se invete sa se joace cu toti oamenii care trec pe starda.
eu il plimb doar dimineata pe la 8 vreo10-15 min. apoi inapoi in tarc si asa s-a invatat sa latre de cand avea patu luni la oamenii care trec pe langa curte. deci nu il mai scoate asa des la plimbare si vei vedea ca va incepe sa latre la oameni. dar labradorul desi are o voce foarte groasa si mai este si de talie medie-mare este foaaaaarte jucaus. si in legatura cu tarcul nu o mai baga in seama ca se invata ea dar bine intele ca atunci cand mai treci pe langa ea o mai mangai. succes

| narutouzumachi a răspuns:

Si eu sunt ubitor de animale in special de caini am un pechinez si un pechinez imperial si amandoi fac urat cand ii las singuri. cainii sunt niste animale care se ataseaza usor de un o si le place sa se joace eu ma joc cu ei in fiecare zi dar in cazul tau daca o lasi la bunisi nu ai cum dar ar trebui sa o vizitez mai des + ca sunt mute nursuri de dresaj pe net eu de acolo am invatat cum sa-mi dresez cainii multa bafta ar trebui sa-i iei o jcarie o minge sau ceva de genu' (labradorii sunt foarte jucausi) aaa si apropo cand te duci cu ea in centru ar trebui sa o mangai ca sa nu se mai duca la alti oameni sa o faci sa-ti acorde atentie numai tie si sa o inveti su sezi! sau stai!

| stefan9090 a răspuns:

Eusor uite eu am 10 ani si mi-am dresat propiul caine cand face ceva bun rasprateste-l, daca face ceva rau il iei la rost ii dai incet o palma la botic sau ii sufli in fata dar sa nu prea dura cu ea altfel nu o sa te mai asculte si apropo cand face ce ai zis tu trebuie sa o tii in lesa daca nu merge leag-o in lant asa am facut eu si cand ii dai drumul ai sa vezi ce bucuroasa o sa fie o sa te asculte atunci daca tot se duce la straini atunci smucesti-o un pic cu lesa. Sper sa reusesti.Si apropo e normal sa se joace cu strainii deoarece labradorul este cea mai prietenoasa specie de caini din lume.Eu am specia boxeri a doua rasa de caine prietenoasa din lume dar a mea latra la orice strain.Succes!