| Ianoş_Daria_1999 a întrebat:

Am o intrebare adresata iubitorilor de pasari (perusi): Din ce cauza orbesc perusii? Exista tratamente?

1 răspuns:
| laSoledad a răspuns:

Http://www.zooland.ro/psitacoza-boala-perusilor-440

https://casacuperusi.wordpress.com/......-sanatate/

Loviturile la cap (mai ales in zona occipitala, adica in ceafa) pot sa provoace orbire (cecitate). Intr-o oarecare masura, l-ar putea ajuta vitamina A, prin contributia la formarea substantelor sensibile la lumina (rodopsina, iodopsina si mai erau cateva), dar daca nu lipsa vitaminei e cauza, atunci administrarea ei s-ar putea sa nu-i faca nimic. Numai bine.