| ligiligi a întrebat:

Buna!
Am o intrebare pentru cei care au perusi.
Mi-am cumparat un perus acum 4 zile verde.
Aveti ceva metode care au folosit de a va imprieteni cu perusii mai repede?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ligiligi explică:

Pai il am de un an si la inceput daca te apropiai de el imediat se speria so fugea. dar pe parcurs am inceput sa ne imprietenim foarte mult si am reusit asta fiindca (zic eu) stateam foarte mult cu el si ii dadeam ceva bun de mancare. Acum daca este liber prin casa si eu plec din acea camera vine dupa mine, sau alt cineva din casa fiindca nu suporta sa stea singur.

11 răspunsuri:
| ReusxD a răspuns:

Pai fi bland cu ei prima si prima data big grin

| ligiligi explică (pentru ReusxD):

Sunt dar nu prea da roade.

| ReusxD a răspuns (pentru ligiligi):

Na nu stiu.

| ligiligi explică (pentru ReusxD):

Nici eu laughing.
E greu sa il imblanzesc dar cred ca voi reusi.Multumesc oricum pentru raspuns.

| IonutzWoW a răspuns:

Incearca sa te joci cu el fiindca asa se va atasa de tine. Stai mult in prezenta lui si cu timpul se va obisnuii.

| ligiligi explică (pentru IonutzWoW):

Nu pot sa ma apropi prea mult de el ca se sperie.

| Anonimattotall a răspuns:

Incearca sa il iei usor..mai intai intri cu mana in colivie si incerci sa il mangai sau il momesti cu biscuti sau paine (am si eu un perus care de fiecare data cand vede pe cineva ca mananca si e liber vine langa noi si gusta) si vezi daca merge

| ligiligi explică (pentru Anonimattotall):

Multumesc si am sa incerc si daca merge am sa iti dau funda.E o idee buna.Ai putea sa imi dai mai multe idei cum te-ai imprietenit cu perusul tau?

| ligiligi explică (pentru ligiligi):

Si in cat timp ai inceput sa te apropii de el?
Adica in cat timp perusul a inceput sa se apropie de tine?
Eu cand ii dau ceva mere sau morcovi din mana se sperie si nu mananca.

| Anonimattotall a răspuns (pentru ligiligi):

Cateva luni... asa fac la inceput dar dupa.

| ligiligi explică (pentru ligiligi):

Pai il am de un an si la inceput daca te apropiai de el imediat se speria so fugea. dar pe parcurs am inceput sa ne imprietenim foarte mult si am reusit asta fiindca (zic eu) stateam foarte mult cu el si ii dadeam ceva bun de mancare. Acum daca este liber prin casa si eu plec din acea camera vine dupa mine, sau alt cineva din casa fiindca nu suporta sa stea singur.

| Anonimattotall a răspuns:

App. poti sa incerci si cu o oglinda micuta la care el sa vina. eventual poti sa incerci sa pui oglinda pe picior de exemplu si sa vezi daca vine.