| Poseidon69 a întrebat:

Am o problema, cainele meu nu vrea sa intre in casa, eu vreau sa intre si sa stau cu el sa ma joc dar incepe a scheuna si a plange, intra oleaca dar nu inauntru.
Am incercat in toate felurile.
- sa il imping inauntru: (incepe a harai si a musca)
- sa inchid usa : adica intra oleaca, mama ii da niste carnita, se duce pana acolo, o mananca si dupa fuge, ca sa iasa, in timp ce o manca am inchis usa la intrare. ( si dupa incepe iar a scheuna si a plange ).
Nu pot sa il fac sa ii placa in casa...

6 răspunsuri:
| DjZen a răspuns:

Stiu ca pare aiurea spunandu-ti dar daca un caine incepe prin a scheuna sau a plange in fata usei nu este de bine... Probabil o sa spui ceva de horror dar tind sa cred ca, cainele tau simte ceva de scheuna si plange

| untu a răspuns (pentru DjZen):

Nu de asta scheuna!

| untu a răspuns (pentru DjZen):

Stai la casa sau la bloc? Ce fel de caine, ce rasa e?

| DjZen a răspuns (pentru untu):

Eu stau la casa si am in plan sa achizitione anul acesta un Pitbull Terrier happy

| untu a răspuns (pentru DjZen):

Este un caine de lupta, nu este destinat pentru statul in casa, ii place mai mult afara in aer liber! Sa faci o cusca cu culcus din paie sa doarma acolo in aer liber indiferent de vreme! NU poti forta sa intre in casa! E clar ca cainele nu-i place sa intre si sa stea in casa!

| DeliaAngh a răspuns:

Daca nu îl ai de mult timp și e destul de mare e posibil să fi fost traumatizat de catre foștii stapâni. Dacă îl ai de mult timp și l-ai ținut în curte cred că s-a obișnuit cu mediul de afara și îi este frică să intre in casă. Încearcă să îl atragi incet in casă, de exemplu tot așa cu mâncare, să îi arați că nu are de ce să-i fie frică sau să aduci în casă un obiect de afară de care este foarte atașat cum ar fi o jucărie sau un alt animal de companie. E posibil să plângă o perioadă dar se va obișnui.