| costin900 a întrebat:

Buna,
Am o problema cu un catelus, acesta are 6 luni, a facut toate acele vaccinuri care trebuiau facute, cele obligatorii, am carnet de sanatate la el, e caine lup corcit, insa de aproape 2 saptamani se simte rau, mananca putin, in unele zile foarte putin, sta mai mult culcat si are burta umflata, am observat ca are si ochii putin in ceata si merge putin instabil, se mai clatina pe picioarele din spate, poate si de la injectiile facute zilele acestea in piciorul din spate, am incercat sa-i dau pastile si supozitoare pentru a face scaun, i-am dat carbune medicinal, i-am facut ceva injectii cu vitamine insa fara rezultat, l-am dus la veterinar insa acesta mi-a zis ca trebuie analize si nu dispun de atatia bani, am mai avut inca 3 caini de diferite rase, care au murit in ultimele 2 saptamani, primii 2 la interval de o zi iar al treilea a murit acum 3 zile, nu au mai mancat cu o zi inainte, l-am dus la medic si cand i-a luat temperatura a observat ca avea urme de sange, a zis ca s-ar putea sa fi fost otravit sau sa fi mancat mancare cu cioburi, toti 3 caini au murit foarte repede, cred ca au fost otraviti totusi, nu au avut nicio simptoma pana cu o zi inainte de moarte, au urinat sange cu o zi inainte si nu au mai mancat, asta a fost tot, inainte de asta alergau, erau voiosi, nu prezentau nimic suspect, la acesti 3 caini nu aveam facute vaccinuri dar nu au fost bolnavi, chiar nu m-am asteptat sa se intample asa ceva, veterinarul a zis ca puteau fi otraviti.

As vrea sa-mi spuneti daca stiti o parere in legatura cu catelusul de care v-am zis, macar pe acesta sa reusesc sa il salvez,. care ar putea fi cauza simptomelor? de ce i s-a umflat burta si de ce nu mananca, nu cred ca asta mic a fost si el otravit pentru ca ar fi murit la fel de repede ca ceilalti 3, nu s-ar fi chinuit atata, sper din tot sufletul sa scape dar nu stiu ce sa mai fac,
Va multumesc si astept pareri si sugestii cu ce as putea sa mai fac

8 răspunsuri:
| JASMYNA88 a răspuns:

Vaaaaiiiii! eu asa am patit(sper sa nu fioe cazul si la tine) dupa ce am i-am facut vaccin si toate cele, am aflat ca i-am facut prea tarziu si contactase deja un virus(parvo) pentru ala trebuie sa faci 2 injectii la interval de 2 saptamani. incepe prin lipsa poftei de mancare, inflamarea gingiilor(devin sangerii), inrosirea ochiilor, si in cele din urma paralizia si moartea.veterinarul mi-a spus ca nu mai are rost si ca va muri, dar am reusit sa il scap, printr-o metoda ciudata si controversata, dar eram disperata si eram in stare sa incerc orice. l-am ars cu un fier incins portiunea de unde incepe nasul si se afla intre ochi. acum nu iti imagina ca l-am pregatit de gratar, cat sa il ard un pic(cica de acolo se stimuleaza imunitatea la caini), saracul era apatic, deja nu mai simtea durerea, si nu te mint, jur cu mana pe inima ca in 2 zile a scapat! i-am administrat si vit B dupa ce a inceput sa manace. sper sa nu fie asta. daca tii la animalut, fa-i cateva analize. pentru ca daca nu esti in stare de el, imi pare rau sa iti spun asta, dar mai bine nu iti iei un animal. acum pentru 100 de lei il lasi sa moara sau sa ramana saracul cu sechele. scuze ca te cert dar trebuie sa intelegi ca ele nu au puterea sa zica ce le doare si daca le-am luat pe responsabuilitatea noastra, trebuie sa ne ingrijim patrupedele. multa bafta. sper sa isi revina si sa fie doar ametit de la caldura.

| PolBoss a răspuns:

Nu stiu sigur ce are cainele tau dar cred ca este otravit, daca as fi in locul tau las da in judecata pe cel care i-a facut asta sau las bate mar.
Sper sa se faca bine cainele tau fiindca stiu cum te simti.

| costin900 explică (pentru PolBoss):

Sigur as actiona in consecinta dar nu stiu cine a facut, nu am nicio dovada, suspectez pe vecini dar nu pot sa-i acuz fara nicio dovada, altceva nu stiu ce ar putea sa fi patit cainii, oricum si veterinarul a zis ca e foarte probabil sa fi fost otraviti cei 3 caini insa de catelus a zis ca nu e otravit, s-a uitat la el, i-a luat temperatura etc, nu prezinta urme de sange in scaun si urina

| adrykiba a răspuns:

Paraziti sau viermisori.

| ChristinneK a răspuns:

Nu stiu ce sa spun dar iti recomand sa mergi la veterinar, te rezolva el stai linistit

| LoveYorkie a răspuns:

Au mai fost astfel de cauri vreau sati pun o intrebare apoi sa-ti spun parerea
"Ceilalti caini au avut burta umflata?" chestia e ca daca ei aveu burta umflata sa transmis prin mancare sau mancarea nu lea priit deoarece daca au burta umflata au bacterii si viermisori"

| costin900 explică (pentru LoveYorkie):

Ceilalti nu au avut burta umflata, chiar nu au prezentat niciun simptom ca ar fi bolnavi, doar cu o zi inainte nu mai prezentau pofta de mancare si au urinat sange, doar cu al 3 lea am reusit sa il duc la veterinar si a zis ca ar fi otravit, desi a zis ca putea sa manance si mancare cu cioburi, care ar fi putut sa-i provoace leziuni in intestine, oricum cainele a murit a doua zi, stiu ca i-a facut ceva injectii, mi-a zis ca ar fi fost sanse sa scape, cu ceilalti 2 s-a petrecut foarte repede, nu au mai mancat seara si a 2 a zi au murit, cainii erau la o casa unde nu locuiesc ci doar merg zilnic acolo pentru a le da de mancare,. as vrea sa il pot salva macar pe catelus dar nu stiu ce sa fac, chiar nu stiu, am incercat tot felul de variante dar degeaba, viermi nu cred ca are pentru ca a facut tratament pentru viermi cand a fost mic.

| Achet4322 a răspuns:

Buna, cred ca stiu ce are, 2 variante :
1. Dupa umflarea burtii si tremuratul picioarelor ar trebui castrat cat mai repede ca exista sanse sa moara, si motanul meu a patit asa si a murit crying
2. Daca stai la curte cineva fara inima a aruncat ex:o bucata de paine otravita si cainele a mancat-o inconstient daca actionezi repede il poti salva, sau daca stai la bloc a mancat ceva de pe jos, ar trebui sa il duci la un veterinar bun, sper sa il poti ajuta!