| Crisss98 a întrebat:

Bună, am o problemă foarte mare cu un bichon de 5 luni, când rămâne singur în casa maxim 5 ore se apuca și roade tot ce prinde de la cutii pana la pensule, penare și mai multe obiecte, se urca și pe masă.
Nu știu ce sa ii mai fac, jucării, are mâncare, apa ii pun înainte de a pleca de acasă.
Face o mare dezordine, îl cert și ii mai dau peste fund și peste bot dar tot nu înțelege ca nu trebuie sa roada. Sfătuiți-ma și pe mine cu problema asta.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Crisss98 explică:

Bună! Evident cățelușul dumneavoastră are multă energie, el trebuie sa o consume cumva si atunci fiind singur toată ziua găseste de lucru, pentru a il dezobisnuii sa faca rele nu este suficient sa il certați, sau cu atit mai mult nu este indicat sa il bați, deoarece el va deveni agresiv, nici sa il tii inchis in baie nu este o solutie, este si el o ființă un suflet, trebuie sa te joci cu el toata ziua, sa il obosesti, cîinele daca nu are curte unde sa se joace nu este fericit, il chinui la bloc, du l la curte la cineva daca tu nu poti avea grijă de el.Tu esti la scoală? Ce varsta ai? Si cum este programul tau? Daca esti după amiaza la scoală, joaca te dimineata cu el, sau daca esti dimineata la scoala, sa fie cineva acasa pana vi tu, sa se joace cu el.

| Crisss98 explică (pentru Crisss98):

Știu ca are foarte multa energie și de acum îl țin în bucătărie ii închid ușa la camera și tot își găsește ceva, se urca pe măsa și roade tot ce prinde și șervețelele de masa pe roade, eu fiind la școală de la 8 plec de acasă și mai rămâne inca o ora cu prietenul meu, mai sunt zile când este mama acasă pana vin eu sau este libera și asa nu face rele are și curte ca stau la casă dar nu pot sa îl las pana vin eu în curte pentru ca mai iasă pe strada și nu îmi convine sau se duce la oameni și sare pe ei, el fiind mic se duce la toată lumea ca să se joace cu el și la unii nu le convine și nu pot.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Crisss98):

Multumesc mult pentru fundă, daca nu deranjez, ce varsta ai? O zi frumoasă.

5 răspunsuri:
| Balan33 a răspuns:

Inchidel in baie acolo si daca mai face asa da tare adica arata-i cine e patronu dai tare peste bot (nu la. Fund) dai o palma tare si ii arati ce. Facut si il ameninti tipand

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Balan33):

Nu cu bătaia ca il înrăieste mai tare

| Crisss98 explică (pentru Balan33):

Nu ai cum sa îl ții închis în baie, mai ales ca am și baia mica, și nu poți sa îl bați tare ca după prinde frica și nu mai vine la mine deloc ca oricum știe frica de mine ca nu prea vine la mine tot timpul.