| Illuminati2016 a întrebat:

Am primit doua tuburi cu LED "de firma" (Osram) de 120cm.Problema e ca acestea palpaie foarte tare.Am filmat in casa toate becurile led in slow motion si nu are nici o palpaire dar aceste tuburi palpaie ca si un neon pe balast magnetic.M-am gandit sa-mi iau altele dar cum pot sa-mi dau seama daca palpaie sau nu? PS palpairea se vede si cu ochiul nu doar cu camera

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tuburile cu Led nu se pot monta direct in locul tuburilor cu neon, trebuie modificat circuitul din soclu /suport.

| Illuminati2016 explică (pentru Bula):

Ba da se pot doar ca au nevoie de un starter fals(completeaza circuitul) si palpaie oricum l-ai lega si direct la retea si prin balast.cred ca e de vina driver-ul care porneste LED-urile

| Bula a răspuns (pentru Illuminati2016):

Tuburile cu Led functioneaza asemanator becurilor cu Led.
Se leaga direct pe 220V, fara balast, iar "starter"-ul este doar o sarma (face doar contact inseriat cu tubul Led.
Daca palpaie, e posibil sa fie defectat codensatorul electrolitic d-inaintea tubului (filtraj)

| Illuminati2016 explică (pentru Bula):

Nu prea cred ca ambele tuburi palpaie la fel

| Bula a răspuns (pentru Illuminati2016):

Cauta schema electrica pentru tuburile cu Led si conecteaza-le dupa ea.