| Camelia85 a întrebat:

Buna am si eu 2 papagali Alexander nu am idee cum sa I fac sa vina pe mana mea. Uneori îmi mananca din palma alteori nu și nu înțeleg de ce. La început vreo câteva zile i-am ținut în cusca acum sunt liberi stau pe cusca și nu prea mai întra înăuntru. E bine dacă ii țin asa sau trebuie sa ii țin în cusca.vor învață să vb și asa?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrei că el să-ți vorbească, nu cred că îl ajută stând închis, el are nevoie de zbor. Prima dată învăța-l să urce pe mana ta. Cât timp stă în cușcă vorbește cu el cât poți tu de mult, servește-l cu recompense prin gratii, fă asta aproximativ 3 săptămâni. După acea dă-i drumul afară, vorbește cu el fă-l să fie atent cu tine, după că ai repetat acest lucru timp de o perioadă, încearcă să te apropii de el. obisnuieste-l să vină la mâna ta, dă-i recompense. Mai târziu invăța-l să pună piciorul drept pe mana ta, nu-l lăsa să pună pe cealaltă. Nu îi dai recompense ci doar când pune piciorul corect. După ce s-a obisnuit cu acest proces, învăța-l să-l pună și pe al doilea. Același proces. obisnuieste-l să steie pe mana ta, ridicandu-l în sus etc., fă mișcări încete. În tot timpul dresajului vorbești cu el cu același ton blând. Am zis ce am aflat recent din căutările mele de curiozitate, dar despre acest dresaj, se găsește pe Google.