| Help1234Help a întrebat:

Am si eu o intrebare.Este bine dacă un cățeluș de 6 ani bichon a mâncat un os de pui? Am auzit ca oasele puiului de la magazin sunt nepericuloase pentru căței.Sau cele de la tara? Nu stiu sigur.Credeti ca se poate intampla ceva rau?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Felys a răspuns:

Indiferent de rasa nici un caine nu ar trebui sa manace oase inainte de varsta de un an.Cu atat mai mult ca al tau e si rasa mica si oasele de pui se sparg in aschii si le poate perfora stomacul sau intestinele deci exclus oase de pui si nu doar acum ci niciodata.Merge sa ii dai gaturi de pui dar tot dupa un an, dar in nici un caz oase din alea de la copan nu

1 răspuns:
| J0B0MAT a răspuns:

Sunt periculoase,nu nepericuloase, oasele de pasăre, de pește indiferent de unde le iei.
Pot face hemoragie internă.
Un singur os nu ar trebui să fie problemă, dar pe viitor nu îi mai da.
Mai bine dai oase de porc, vită, capră, oaie.