| Andr3 a întrebat:

Buna!happy am si eu o problema si doresc raspunsuri serioase. Deci am si eu un motan de 8 ani si 6-7 luni.De luni, 13 februarie, a plecat de acasa si nu l.am mai vzt sad. El a mai fost plecat de multe ori(3-5 zile) si apoi s. a intors. Acum 2 ani a fost plecat aproape 3 saptamani si s. a intors. Uneori chiar imi pierdeam speranta ca l-as mai putea vedea.in iarna aceea cand a fost plecat 3 saptamani am plas enorm si nimeni din familie nu credea ca va mai reveni. Insa el s. a intors jacarat si infometat, insa la fel de inimos cum il stiam. Tata chiar a crezut ca poate este alt motan.Problema este ca in iarna aceea nu era atat de multa zapada. El a plecat luni, in ziua cand a nins foarte mult. Imi este f teama si desi am speranta ca se va intoarce ma cuprinde si un sentiment rece.Ieri si alaltaieri am plans si am avut ochii umezi toata ziua.Colegii si parintii m.au intrebat ce am.Traiesc cu speranta ca va reveni cum a facut mereu dar totusi imi este si teama.Acum este destul de in varsta. stiam ca dupa 8-9 ani motanii nu mai pleaca dupa pisici... poate ca acesta este ultimul sau an de amor si de aceea a plecat thinking Vreau sa stiu daca aveti motani care au plecat mult asa si s.au intors. vreau consolare;((. Numai eu stiu cat il iubesc. Daca ar fi sa. l pierd vreau sa fiu langa el pana in ultima clipa, sa stiu cum a sfarsit.Insa el mai are de trait.Este vioi si are niste ochi mari, verzi superbi.Precizez ca nu este de rasa, este un motan pe care l.au gasit parintii meu la ghena de gunoi cand eu eram mai mica. S. a atatasat imediat de intreaga familie si mereu mi. a fost alaturi.Pana sa imi primesc si un caine, acest motan mi. a fost mereu alaturi.Il iubesc si daca l-as pierde o parte din mine ar pleca cu el.M.am gandit la el nonstop saptamana aceasta, l.am visat 3 nopti la rand revenind acasa si mieunand dupa mancare cum face mereu.Pentru mine aceste animale sunt ca niste copii.Zambesc cand imi vad catelusa dand din coada fericita sau adomind dupa o zi lunga de joaca, sau atunci cand motanelul meu se intinde stand pe calorifer sau pe mica lui perunta. Dar de luni, de cand perunta pe care obisnuieste el sa doarma este goala am si eu un gol in stomac.Nu stiu ce m.as face fara el, stiu doar ca el trebuie sam ai traiasca, nu este batran cum spun ceilalti. mie nu mi se pare batrana o pisica de 8 ani, cand ele traiesc 14-15.astazi abia mi-am stapanit lacrimile. speranta ca el va reveni s. a marit pentru ca am citit cazuri de motani plecati cu lunile de acasa care au revenit. vreau sa stiu daca este cineva in aceeasi siutatie.este adevarat a aplecat dupa pisici nu? singurul lucru de care ma tem este sa nu fie blocat undeva din cauza zapezii...in vreun pod, sau si mai rau :sa. l fi luat cinevastraight face va rog ajutati.ma!crying((((((( iertati.ma ca am scris mult asa, m.am descarcat si multumesc celor care au avut rabdarea de a citi totul (si nu vreau raspunsuri gen :"ia-ti altul daca nu apare" sau "exagerezi". el nu poate fi inlocuit si cand va fi sa ma despart de el nu imi voi mai lua alta pisica pentru ca m.ar durea prea tare )

Răspuns Câştigător
| MariaIulia75 a răspuns:

Pai si eu am avut motani care au plecat si iti sugerez sa ai speranta fiindca odata cu speranta piere si iubirea fata de el trebuie sa candesti pozitiv.Nu e bine sa gandesti negativ.Aduce dezcurajare.
Tebuie sa te gandesti ca va veni sau ca este pe unde va acolo si va veni la tine si va dormi pe perne lui, va sta la tine in brate si in sinea lui sigur te iubeste oriunde sar afla... ii doresc tot binele din lume si te inteleg.Stiu prin ce treci...
Si cum spuneam mai sus prea multa tristete aduce descurajare.
Exemplubig grinaca te-ai uitat la Romanii au Talent ia exemplul de la castigatorul concursului.
Daca nu te-ai uitat iti spun eu Adrian Tutu (castigatorul concursului) a avut speranta parintii lui au murit si bunici lui lau crescut dar a avut speranta si a castigat.
Sii ca sa vezi de ce a castigat avea o voce frumosa dar si putina poezie adica avea talent dar si motivatie si mai ales ganduri pozitive.
Stiu cum e pentru ca si eu am trecut prin acceasi experienta azi mi-a spus bunica ca mi-a murit cainele de la unchiul meu pe care trebuia sa il acuc de la mama lui in Martie
Deci succes in a crede...

5 răspunsuri:
| JustmeV a răspuns:

Hei Andr3. Inteleg cum te simti, dar nu iti pierde speranta! Mai asteapta cateva zile. Pisicile sunt puternice, asa ca nu iti face griji. Daca nu apare nici peste o luna. Imi pare rau sad, gandeste-te ca a plecat undeva unde ii este bine, cald, si tot ce si-ar dori o pisica. Totul va fi bine :*.

| LoL2000 a răspuns:

Heii :-s am avut si eu o pisica si aveam cam 9 ani la fel pleca de acasa de multe ori si se intorcea dar intr-o zi a plecat si nu sa mai intors niciodata si sunt sigura ca a murit sad dar tu totutsi nu-ti pierde speranta poate al tau se va intoarce puppy dog eyes

| iSaidNo a răspuns:

Inteleg ca suferi dar stii cum se spune:"Speranta moare ultima"si daca motanul tau nu va veni nici peste o saptamana, pune afise, cauta unde sunt duse animalutele pierdute sau fara stapan.Intreaba-ti rudele, prietenii vecinii.Nu iti pierde speranta.Gandeste-te ca el nu a patit nimic si probabil ca este cu vreo pisica, in orice caz pisicele sunt puternice si el va rezista.Imi doresc ca motanul tau sa fie sanatos si nu uita:Intr-o zi el va sta pe pernuta lui iar tu te vei bucura de el.Succes!blushing

| Andr3 explică (pentru iSaidNo):

Merci happy dar a trecut deja o luna ...nu mai am lacrimi sa mai vars.il iubesc atat de mult si imi lipsesc asa de tare clipele cand il luam in brate si isi baga boticul si in bluza mea.nu stiu ce sa ma mai fac. cert este ca nu vor mai exista alte pisici sau alti motani in viata mea...cel putin nu in urmatorii ani.

| Sunshine_9509 a răspuns:

Buna.
Am si eu doi motani, dar au abia 7 luni,si nu prea pleaca, ii iubesc foarte mult si ar fi groaznic sa ii pierd,daca motanul tau nu apare in curand,zic sa faci afise,sau sa intrebi lumea daca l-a vazut, adevaru` ca e multe zapada afara si e foarte frig, sper sa il gasesti si el sa numai plece.