| Cooper7Uk a întrebat:

Buna, am si eu un Bichon Malteze. Are 8 luni si de aproape 2 luni de zile ne chinuim cu mancatul. Nu prea ii plac bobitele desi i-am luat de toate felurile, am fost cu el la veterinar, i-au dat mancare umeda de caini still conserve si i-au placut doar ca a dat intr-o diaree si un vomitat de l-au tinut 7 zile. L-am trecut inapoi pe bobite si din nou nu le-a mai vrut. Am fost din nou cu el la Vet si mi-a zis sa ii gatesc mancare in casa. Am inceput sa ii gatesc special pentru el, peste, pui, oua … i-au placut mult doar ca l-a apucat din nou diareea si vomitatul. Deci mi-am dat seama ca acest caine nu tolereaza mancarea gatita sau mancarea umeda, doar bobitele uscate. Ce sfat imi dati?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e problematic, asa e si al meu.
Al meu facea caca moale de la orez, si am schimbat cu arpacas.
Eu ii dadeam asa, arpacas si carne de pui, amandoua fierte.
Sau carne de vita cu orez sau arpacas.
Acum mananca boabe dar era costisitor si necesita timp pregatirea mancarii.

| Cooper7Uk explică (pentru anonim_4396):

Lui Cooper nu ii place deloc orezul. Carne ii dadeam doar fiarta, ii placea mult dar facea rau diaree de la ea. Mai are o problema, mai noiu vomita apa. Daca bea dimineata apa pe stomacul gol o vomita, sau cand o bea repede. Mai nou trebuie sa il distrag de la apa, ca daca bea prea multa vomita. Am inceput sa ii fierb apa si dupa aia sa o racesc, ca ma gandeam ca poate nu tolereaza apa de la robinet. Dar nici o schimbare, p vomita la fel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cooper7Uk):

Sa nu aiba vreo boala la stomac, te-ai intrebat asta?
Iar orezul sau apracasul trebuie amestecat cu carnea dupa ce o tai marunt.

| Cooper7Uk explică (pentru anonim_4396):

Da si eu la asta ma gandesc sa nu aiba vreo boala. Doar ca veterinarii din Uk sunt precum medicii si NHSul, deloc pricepere. L-am dus la veterinar de atatea ori pana acum, si ii da doar niste probiotice si cate un antiemetic si ma tot pune sa ii schimb mancarea. L-am inregistrat la un alt veterinar unde au un Vet roman doar ca e in cencediu deocamdata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cooper7Uk):

Atat de incompetenti sunt veterinarii in UK? laughing e nevoie de ecograf, endoscopie, analize, aia nu au incercat nimic? laughing

| Cooper7Uk explică (pentru anonim_4396):

Nu au incercat nimic, de aceea l-am mutat la un Vet de-al nostru roman.