| MaeRii a întrebat:

Buna,am tot citit pe internet ca pisicile pot avea probleme cu tractul urinar si rinichi, mai ales din rasa persana.Eu am un motan (persan)are un an si este sterilizat(castrat sau cum se zice),il hranesc cu mancare uscata de la Wellness Core pentru sterilizate si de doua ori pe saptamana ii dau si umeda diferite marci(applaws,wellness core, etc).
As dori sa stiu daca ar trebui sa ii dau alt tip de mancare(uscata/umeda)pentru a preveni problemele de sanatate ale rinichilor si tractului urinar? Poate ce ii dau eu nu ajuta sau nu e sanatoasa, desi la ingrediente pare sa fie ok si descriere.Ce ziceti?

3 răspunsuri:
| Vikaa a răspuns:

Acea boala se numeste insuficienta renala, ceea ce de la boabe chit ca-s de sterilizate nu mai are mult pana o si face in aprox. 1-2 ani o va face. Pisicile au nevoie sa se hidrateze, 80 la suta au nevoie. Pisica ta are nevoie de dieta BARF, carne cruda si organe.Te sfatuiesc sa te inscrii in grupul acesta, ai multe fisiere de unde sa alegi, daca nu, poti intreba admina; D
https://www.facebook.com/groups/1005140136333506/
Nici o pisica hranita sanatos d.p.d.v natural,firii ei,nu se va imbolnavii,marea majoritate a pisicilor hranite dupa recomandarea vetului fac insuficienta renala.
Applaws,wellness core,felix, sheeva, friskies contin multe cereale, o buna parte chimicale si putina apa si foarte putina carne, intr-un procent de 3-4 la suta.

| MaeRii explică (pentru Vikaa):

Buna,wellness core este Grain Free.Iti dau ingredientele sa imi spui.Apa bea foarta multa spre uimirea mea.Va dau ingredientele sa imi ziceti daca sunt bune
Compozitie: pui 47% (pui proaspat 16%, pui deshidratat 16%, faina de pui 15%), mazare, cartofi deshidratati, faina de curcan 4%, grasime de pui 4%, pulpa de sfecla 4%, proteina de pui deshidratata 3%, seminte de in, radacina de cicoare deshidratata 0.5%,hidroclorura de glucosamine 300 mg/kg, sulfat de condroitina 200 mg/kg, merisoare, varec deshidratat, Yucca Shidigera.

| Vikaa a răspuns (pentru MaeRii):

Faina de pui n-are ce cauta in alimentatia ei,pulpa de sfecla,faina de curcan,proteina de pui deshidratata,seminte de in,radacina de cicoare,hidroclorura de glucosamine,sulfat de condroitina,merisoare si varec, yucca, mazare, cartofi deshidratati etc, clar nu. suna a reteta pentru pisici vegetariene.Multi se plang de wellness core.