| PetruSur a întrebat:

Buna. Am un Akita Inu de 7 ani, mascul. As vrea sa il castrez. Petru ca ma dispera fiecare oprire de pipi si vanatoarea de catele fuge de acasa. Avantajele si dezavantajele castrarii acestei rase? Pareri?

Răspuns Apreciat de Editori
| Pati2500c a răspuns:

Nu exista dezavantaje, medicii veterinari recomanda castrarea cainilor si a pisicilor. Daca nu il castrezi si fuge pe strada se imperecheaza cu un caine bolnav poate face cancer sau alte boli care necesita tratament costisitor. Eu iti recomand sa il castrezi, nu o sa mai aiba acele perioade si nu o sa mai faca pipi peste tot. Succes!

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Aia care visati traume stiti ca ca e sedat inainte sa fie castrat nu?

| darrio2007 a răspuns (pentru Wr3nch):

Si cand se trezeste cum se simte?

| wildthing a răspuns:

Dar de ce sa traumatizezi cainele? Lasa-l si pe el sa moara asa cum l-a fatat ma-sa. Daca fuge de acasa, tine-l inchis.

| crysty1222 a răspuns:

La varsta asta e cam traumatizant pentru el sa-l castrezi. Nu inteleg cum poate fugi de acasa. Stai la casa si sare gardul sau cum? Am si eu caine, ce-i drept mai mic de statura, dar cand il scot la plimbare il tin in lesa pentru a evita sa fuga dupa alti caini, pisici etc. Nici al meu nu e castrat si are prostul obicei sa linga urina de la alte catele sau sa fuga dupa cele in calduri, dar de asta il tin in lesa, pentru a evita chestiile astea.

| PetruSur explică (pentru crysty1222):

Da sare gardul, la plimbare il tin in lesa