| MihaiPaleologu a întrebat:

Buna, am un bichon maltez mini toy fetita, are 3 luni si e foarte rea, face pipi doar pe covor, degeaba il cert tot acolo face, oricine vine in casa se da la el sa se joace, ii musca de picioare, ce sa fac sa fie mai cuminte? Plus mananca de pe jos tot ce prinde

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum sa certi un caine la 3 luni? dar un copil la 3 luni care se pisa pe el, la fel il certi si pe el? e un caine. Scoate-l mai des afara, paleontologule happy si sa vezi cum se obisnuieste. O sa iti ia cateva luni, pentru ca e mic si nu stie acum. Dar o sa invete. Du-l intr-un parc unde mai vin si alti caini, ca sa miroasa unde se urineaza ceilalti, sa isi marcheze si el teritoriu, dar fiind mic, tine-l in lesa si stai pe langa el, sa nu il muste aia mai mari,

| Saveluc a răspuns:

Din pacate noi nu avem psihologi canin dar nu vreau sa fiu dur iartă-ma. ar fi foarte bine sa il legi. Tinel legat o perioada poate se va învața sa stea cât de cât cuminte.

| Mad1 a răspuns:

Eu am shih tzu de 3 luni tot asa face

| 10000573 a răspuns:

O certi și o dai afara
E cea mai buna soluție n ai alta
Și nu o răsfeți când greșește
De mâncat de pe jos nu cred ca Reușești sa o dezveti
Așa fac toți
O pasiune au și eilaughing

| imaduckbruh a răspuns:

Are 3 luni. incearca sa-l educi si sa-l scoti vreo 30 de minute afara cel putin de 3-4 ori pe zi daca se poate cat mai des sa se invete in felul asta. Si puii asa se joaca ei musca

| Dilek20 a răspuns:

Orice ai incerca, asa o sa faca pana creste mai mare. Eu am un yorkshire si facea la fel, pipi doar pe covor nu vroia sa faca afara de nicio culoare si am incercat toate modalitatile, dar pana la urma il scoteam afara din 2 in doua ore si dupa ce facea ii dadeam recompensa, iar acum are 7 luni si cere singurel afara, iar despre muscat al meu inca musca si distruge tot in casa ..probabil pana isi schimba toti dintii asa o sa faca.

| Adriana_Mateiu_1980 a răspuns:

Pai este un câine si orce câine are genul asta de comportament dar cand incercă sa faca orice lucru din acestea pe care le-ai spus sa îi atragi atentia o sa se invete mai ales daca inca este mic