| Ariana2400 a întrebat:

Am un bishon maltez de 1an si o luna si pana acum i-am dat bobitele de la royal canin mini. Acm cateva zile i-am schimbat bobitele cu unele de 1 an si nu le mananca. Are dificultati in ale mesteca si nu stiu de ce. Celelalte bobite sunt mai mici si cred ca de aceea. Am mai observat ca are dintii putin strambi. E normal?

Răspuns Apreciat de Editori
| andrenein a răspuns:

Chiar daca din punct de vedere al varstei catelul tau a ajuns la varsta de adult, tu in continuare trebuie sa ii asiguri boabe adecvate pentru talia lui.
Totodata iti recomand sa schimbi de la brand-ul Royal la ceva mai sanatos. Royal desi contine foarte multe cereale care au nivel ridicat de digestibilitate contribuie si la producerea secretiei oculare care murdareste blanita cateilor, plus ca in timp o sa apara diverse probleme mai mult sau mai putin serioase cum ar fi mofturi la mancare, probleme cu digestia etc.
Mare grija si in momentul in care ii schimbi mancarea, deoarece aceasta trecere nu se face brusc. Pentru o digestie cat mai optima, aceasta trecere trebuie efectuata pe parcursul unei saptamani in care se combina ambele tipuri de mancare, in prima zi mai mult din mancarea veche si mai putin din cea noua, in a doua zi adaugi o cantitate un pic mai mare din mancarea noua si tot asa pana se inlocuieste mancarea veche complet.
Ca recomandari de mancare sanatoata ai putea sa ii dai asa: Natures Protection White Dog (mancare specifica pentru cateii cu blana alba si ajuta la eliminarea secretiilor oculare care murdaresc blanita), Taste of the Wild Appalachian Valley (bobite mici, fara cereale, carne de vanat si rata, legume fructe ), 1st Choice pentru catei de talie mica varianta cu pui sau miel sau Acana.

1 răspuns:
| Catrice a răspuns:

Exista bobite special pentru cainii de talie mica. Cele pe care le-ai luat tu sunt pentru talie mare.