| TeddyBearDoggy a întrebat:

Bună!
Am un caine care este nevaccinat.[încă e prea mic]
Poate să ia contact cu câinii nevaccinaţi?
Eu cred că da, deoarece veterinarul mi-a spus să nu se transmită vreo boala, dar dacă câinii sunt vaccinaţi şi nu au nimic?
Funda!

5 răspunsuri:
| Veterinar a răspuns:

Deci unii fac o prostie asculta bine un catel pana nu termina SCHEMA de vaccinuri nu are voie sa i-a contact cu niciun animale (nu conteaza ca acel animal e vaccinat sau nu)... Si NU are voie sa iasa din casa, pentru ca si in curte / strada / apa etc sunt diverse boli cum ar fi RAIA, care se i-a foarte repede la un animal nevaccinat tongue

| MMihai a răspuns:

Dacă este așa mic, și este nevaccinat, să nu ia contact cu nici un câine și gata!
De ce să te legi la cap, dacă nu te doare!

Răspuns utilizator avertizat
| Rares_3460 a răspuns:

Eu nu ti-as recomanda sa il lasi sa intre in contact, deoarece sistemul imunitar al unui caine functioneaza in mare ca la oameni. Astfel acei caini sunt vaccinati dar virusurile care pot declansa anumite boli sunt prezenti in corpul lor, numai ca vaccinul ii mentine in stare latenta si ajuta corpul sa isi intareasca sistemul imunitar pana cand poate lupta singur cu ei si ii poate tine sub control. In cazul in care cainele tau nu este vaccinat ar putea ca prin contact cu alti caini, fie ei si vaccinati, sa ia un virus care sa se declanseze. Este adevarat ca sistemul imunitar difera de la rasa la rasa, in functie de alimentatie si asa mai departe, dar cel mai bine ar fi ca in urmatoarele saptamani cat mai are pana la primul vaccin sa stea izolat.

| Razvan345 a răspuns:

Daca intra in contact cu caini vaccinati nu are ce sa pateasca. Daca intra in contact cu caini nevaccinati e rau.mai bine tine-l in casa pana mai creste si il vaccinezi. fundita pls big grin.