| BogatasuDeKat a întrebat:

Am un caine care il cheama Pufi si la orice caine de pe strada latra si se bate.Si a-s vrea sa-l dresez dar nu stiu cum si vreau explicat.Cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| ChristinneK a răspuns:

Asigura-te ca atunci cand mergi cu el pe strada e in lesa iar cand se arunca la vreun caine trage-l inapoi si intoarce-l cu spatele, prin exercitii repetate va merge fiind mic va intelege destul de usor.

6 răspunsuri:
| TurnOn a răspuns:

Cheama-l pe Cezar.

| OmNom a răspuns:

Buna nu stiu cat de ajutor am sa fiu dar am sa incerc am si eu un catel.
ar fi mai bine daca cainele este mic deoarece el invata mult mai usor asa dar daca este adult nu iti va fi prea usor trebuie sa vorbesti mult cu el... sa te inteleaga iar daca vrei sa il pedepsesti nu trebuie sa il bati iei o revista si o faci sul doar i-o arati cainii se sperie de lucrurile astea... fii mai mult langa el si joacate cu el pentru ai aitrage atentia.

Succes!

| Asami a răspuns:

Pai poti sa-l duci la dresaj, sau poti sa urmaresti emisiunea Cezar si cainii, de pe Animal Planet, poate te ajuta.

| denideni2000 a răspuns:

Stiu sigur cum! Am avut aceeasi problema cu un caine de talie mare... cand face asa il ciupesti tare de cat... asa el va crede ca un alt caine il musca si se va speria si nu va mai face daca ii faci asa de cateva ori. Pe langa. stimuleza relatia STAPAN-caine.

| PookieBear a răspuns:

Buna!happy
daca vrei sa iti dresezi singura cainele va fi destul de greu, iti trebuie sfaturi primite de la un profesionist! daca nu il poti duce la un dresor particular incearca sa urmaresti o emisiune pe tema asta! Si eu mi-am dresat singura cainele pentru ca a avut probleme asemanatoare si nu e usorsad
Totusi eu am urmarit o emisiune numita: "Dog whisperer"(in romana:Cezar si cainii), e un film documentar, in care un dresor iti explica cum sa te comporti cu cainele tau in fiecare situatie.In emisiune apar multi caini cu probleme asemanatoare cu cea a lui Pufi al tauwinking... emisiunea o poti gasi online sau se mai difuzeaza si pe National Geographic.E foarte buna crede-ma.
Nu stiu daca te va ajuta dar macar incearca de curiozitate:*:*

| Cree a răspuns:

Pai eu te sfatuiesc ca atunci cand incepe sa se sbata si sa latre sa suieri la el si daca nu merge ridici volumul pana te aude. dupa care incepi sa vbesti cu el. sa.l certi nu rautacios dar ferm. si inainte de toate asigura.te ca stie comanda nu.i voie. incearca sa.i repeti de cel putin 10 ori pe zi nu.i voie timp de cateva luni. si inainte de toate astea. l.ai pus intr.un tarc cu 5-10 caini vreodata? ma refer la niste caini calmi dresati. adica sa.ti iei cu tine niste prieteni care au caini docili. sa vezi ca o sa fie agresiv si cel mai bine e sa.l pedepsesti in momentul ala punandu.l la pamant si imobilizandu.l. incearca sa.l faci sa interactioneze cu alti caini. oamenii care nu prea au iesit in lume stie sa se poarte? asta e o forma de necunoastere de nestiinta. Crede.ma