| Nicoleta_Dumitru_1978_uJt8 a întrebat:

Buna,Am un catel(Bichon) are aproape 2 lunI cand pot sa-l scot afara? Cat costa primul vaccin? La cat timp trebuie sa-i fac baie? Cu ce sampon trebuie sa-l spal? Cat costa samponul? ajutati-ma...DAU FUNDA!

4 răspunsuri:
| Andreea213 a răspuns:

Iti recomand sa il scoti afara la o saptamana dupa primul vaccin. Preturile vaccinurilor difera de la madic la medic. Poti sa-i faci baie chiar si o data pe luna, dar nu iti recomand daca nu e murdar. Cu sampon pentru bichoni, care costa cam 30 lei.

| Vendrina a răspuns:

Un catel trebuie sa aiba un carnet de sanatate in care este trecut codul sau de identificare in Rex. In cazul in care se pierde sa-l gasesti prin micro-cip-ul pe care il are sub piele.
Daca are doua luni ar trebui sa aiba cel putin cele doua vaccinuri facute.
Nu ai voie sa-l scoti din casa(decat pana la veterinar, dar in prosop iarna-infasurat bine si in brate) caci daca iese si-l pui pe asfalt, poate lua orice boala. El neavand toate vaccinurile facute, nu are o imunitate stabila, buna. Prin vaccin, tu i-o intaresti. Si nu are voie pe jos deoarece se poate intalni cu alti caini purtatori de boli care
pentru posesori nu reprezinta mare branza, dar pentru catelul tau poate reprezenta sfarsitul.
Iesitul afara se face la 21 de zile de la ultimul vaccin, menit sa le stabilizeze pe restul+anirabicul.
Primul vaccin este intre 50-60 de lei. Poate chiar mai putin.
Dupa aproape fiecare vaccin, catelul va fi putin pleostit. Efecte secundare ale vaccinului: nu mananca, schelalaie, nu te lasa sa-l atingi. Ii trece intr-o zi.
Recomand ca sampon: bubbles. Pentru juniori.
Si baia se face tot dupa ultimul vaccin, la 20 de zile de la vizita medicala.
Samponul asta e vreo 30 de lei.
Dar exista si altele destul de bunicele.

| FLYINGDRAGON a răspuns (pentru Vendrina):

OP da-i funda! Merita. Are un raspuns mai complet ca al meu.

| FLYINGDRAGON a răspuns:

Trebuia sa il vaccinezi deja de la 6 saptamani dar nu cred sa fie probleme mari.
1. Poti sa il scoti afara la 14 zile dupa ultimul vaccin din schema de vaccinare ( intai trebuie sa le faca)
2. Al doilea vaccin( pe primul l-ai ratat dar nu e o problema, al doilea contine si pe primul) este cel bivalent si costa 65 de lei dar pretul variaza de la vet la vet.
3. In principal cand miroase urat sau este murdar( murdar-murdar, nu prafuit). Cainii nu trebuie spalati des.
4. Probabil un sampon pentru pui. Eu pentru al meu am folosit sampon normal de caini de la pet shop si nu a avut nimic. Fii atent/a la orice semn de dermatita/mancarimi si daca crezi ca samponul e cauza schimba-l.
5. Asta trebuie sa vezi tu la pet shop sau la veterinar.
PS: Daca nu i-ai dat pastiluta vermifuga fa-o!
PS2: Schema de vaccinare:
o lună şi jumătate - Nobivac Parvo C
2 luni - Nobivac DHP
Nobivac Lepto
2 luni şi jumătate - Nobivac Parvo C
3 luni - Eurican L
Eurican DHPPI2
3 luni - Rabisin
Se repeta anual antirabicul.