| Creaatzaa a întrebat:

Am un catel de 9 luni si vrea sa ma muste. Cum as putea sa il dezvat de acest obicei?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un caine musca daca este nervos si ataca, dar totodata musca si din joaca.
In toate cazurile, TU trebuie sa-i dai de inteles ce e voie si ce nu!
Cainele trebuie sa invete ca TU esti stapanul lui, pe tinu NU are sa te muste nici din joaca!
Pentru a-si cunoaste stapanul (1 persoana + 1rezerva apropiata) trebuie sa primeasca mancare DOAR de la STAPAN, eventual de la persoana de rezerva de incredere (in absenta mai indelungata a stapanului).
STAPANUL trebuie sa se ocupe mult timp de caine, sa aiba autoritate asupra lui.

Cainele trebuie sa invete sa deosebeasca foarte bine ce e voie si ce nu!
Daca face bine ceva, atunci poate fi laudat, scarpinat dupa ureche, iar in caz de antrenamente bine facute sa primeasca si ceva mancare care-i place (exista biscuiti "os de ros" mici, gustoase).
Daca face ceva rau, ii poti da peste bot cu mana, cand ii vorbesti nervos.

Astfel va invata ce are- si ce nu are voie sa faca.

Pentru a comunica bine cu cainele, trebuie sa-l instruiesti zilnic 1-2 ore, sa te ocupi doar de el (inclusiv plimbatul dimineata si seara).

| Adry05 a răspuns:

Il certi, dar suficient de tare cat sa-si si dea seama ca e cearta.

| NicoleEazi a răspuns:

Si al meu musca din joaca,tot ma clantaneste, imi mai lasa si vanatai pe mana, nu am ce sa ii fac, imi este drag insa ii mai dau peste bot si ii zic comanda de sezut cat sa stea linistit, nu l-am invatat multe stie 5 lucruri esentiale si acelea invatate de cand a fost mic si exersate cu recompense.

| TFlorentina8050 a răspuns:

De fiecare data cand vrea sa te muste sau sa faca ceva rau sau ce nu trebuie tu trebuie sa il certi, sa inteleaga ca nu trebuie sa faca acel lucru, o sa se simtea vinovat si nu va mai face asta