| username2468 a întrebat:

Buna! Am un cățel din rasa Bichon de 4 lunițe și am încercat toate metodele de a-l învăța să-și facă nevoile pe covorașul absorbant, dar degeaba, îl scot foarte des afara, își face nevoile afara, dar după in casa și le face din nou… sad îl îngrijesc cât se poate de bine, doar faptul asta ma supara, cineva care a mai trecut prin asta îmi poate spune și mie cum a procedat? sad (precizez ca stau la garsoniera)

7 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Am 3 caini care stau in casa si nici unul nu isi face nevoile altundeva decat afara. Nu stiu ce este "foarte des" - eu ii scoteam afara la fiecare 2 ore, neaparat dupa fiecare masa, cand se trezeau din somn, de cateva ori pe timpul noptii, etc. Caini mici au si vezica urinara mica deci au nevoie sa iasa afara si mai des. Cainii nu au capacitatea de a asocia o actiune din trecut cu o consecinta acum deci faptul ca il certi la o ora dupa ce a facut in casa nu o sa il faca sa inteleaga, daca il certi in timp ca face e posibil sa creada ca nu are voie sa le faca de fata cu tine, nu sa asocieze cu locul unde le face.
Eu de obicei scoteam cainele la locul destinat ( un colt din curte) si asteptam acolo pana facea - nu ne plimbam, nu ne jucam, cand facea atunci il recompensam imediat si apoi ne continuam plimbarea, dupa o perioada am atasat o comanda vocala si acum toti 3 fac la comanda cand ii scot afara. Dureaza destul de mult dar cearta sincer nu ii invata fiindca nu au capacitea de asociere.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Eireann):

Stimabile...sfatul tãu e o soluție bunã, dar nu o regulã universal valabilã, de aceea la mulți nu funcționeazã, nici chiar dupã mai mult de 1 an, din doua cauze principale :
1- Puține persoane au atât de mult timp liber (ca tine), chiar și în concediu.
2- Câinii fac ȘI ÎN LOCUINȚÃ, din mai multe cauze/ motive, chiar dacã sunt scoși foarte des afarã și recompensați.
Cât despre teoria cu.,. "Dureaza destul de mult dar cearta sincer nu ii invata fiindca nu au capacitea de asociere.".,. consider cã doar pseudoiubitorii de animale puteau sã inventeze așa ceva.
Pãcat cã mulți din cei ce considerã astfel de "sfaturi" ca și soluții universal valabile, ajung sã-și abandoneze câinii, sau sã-i ținã doar în țarc.

| just4ubr2015 a răspuns:

Daca face in casa baga-l cu nasu in el si ceartal si pedepsestel si nu va mai face

| Eireann a răspuns (pentru just4ubr2015):

Nu o sa inteleaga de ce il certi, asa cum nici tu nu intelegi cum se foloseste cratima.

| username2468 explică (pentru Eireann):

Ți se pare ca am scris ceva greșit de spui ca nu înțeleg cum se folosește cratima? Vai de capu’ tău, dar bine că știi sa comentezi la altul’ că nu știe, fi-mi-arrr…

| Eireann a răspuns (pentru username2468):

Nu despre tine vorbeam, ma refeream la domnul cu "ceartal si pedepsestel" - just4ubr2015. Am comentat la sugestia lui, nu la intrebarea ta. Imi pare rau daca te-am suparat cu ceva.

| just4ubr2015 a răspuns (pentru Eireann):

Daca vrei sa stii eu am scris corect dar autocorectul dupa site e de rahat si nu are legatura gramatica cu ce a intrebat cineva daca esti as in gramatica du-te pe forumuri de gramatica limbii romane. da asa e romanul atotstiutor...